• Start
  • Zdrowie
  • Wszywka alkoholowa w Radomiu - charakterystyka działania esperalu

Wszywka alkoholowa w Radomiu - charakterystyka działania esperalu

 Esperal jest substancją, która od XX wieku wykorzystywana jest w leczeniu choroby alkoholowej. Działa na zasadzie terapii awersyjne, a więc jej głównym zadaniem jest odstraszanie oraz zniechęcanie ludzi do alkoholu. Po spożyciu alkoholu wywołuje silne i nieprzyjemne dolegliwości, które utrzymują się nawet do kilkunastu godzin.

Kto może skorzystać z wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa w Radomiu przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły osiemnasty rok życia. Zalecana jest osobom, które podjęły świadomą i samodzielną decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu, jednak z jakiegoś powodu chcą lub potrzebują dodatkowego motywatora, aby utrzymać stan trzeźwości. Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wymaga wyrażenia świadomej zgody pacjenta.

Kto nie może skorzystać z terapii Esperalem?

Nim odbędzie się zabieg lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu poznanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków, a także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Zabieg nie może zostać wykonany u osób, które są pod wpływem alkoholu lub spożywały alkohol na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Podanie Esperalu wywołałoby niebezpieczne konsekwencje zdrowotne dla pacjenta oraz szereg silnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku. Esperal nie może być również stosowany u osób, które cierpią na schorzenia sercowo - krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu są próby samobójcze, myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy, choć tutaj wyjątkiem jest ostra psychoza alkoholowa.  W przypadku ciąży, karmienia piersią lub planowania ciąży w najbliższym okresie nie zaleca się stosowania wszywki alkoholowej. Są to jednak przypadki, w których ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania Esperalu wymaga wyrażenia świadomej zgody pacjenta. Odbywa się on w sterylnych warunkach z zastosowaniem zasad aseptyki. Przeprowadza go doświadczony lekarz chirurg, który wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym. Podskórne podanie wszywki alkoholowej jest bezpieczną i mało inwazyjną procedurą medyczną. Całość jej wykonania trwa około trzydziestu minut.

Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a następnie nacina skórę w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie zostaje wykonane tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. W powstałym otworze, specjalista umieszcza podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które wydzielają substancję czynną. Następnie lekarz zakłada pacjentowi szwy. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych pacjent  po upływie od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie.

Czy mogą wystąpić działania niepożądane?

Chociaż Esperal jest bezpieczną substancją to po zabiegu mogą wystąpić działania niepożądane. Należy uważnie obserwować swój organizm i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Skutki uboczne zabiegu to:

  • reakcja alergiczna
  • przemijająca impotencja
  • senność
  • stany depresyjne
  • stany lękowe
  • schizofrenia
  • metaliczny posmak w jamie ustnej
  • posmak czosnku w jamie ustnej

Wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu. Po przedstawieniu lekarzowi objawów, stwierdzi on czy jest taka konieczność, czy być może organizm przyzwyczai się do podanej substancji.

Jestem po zabiegu i co teraz?

Pacjent po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania aktywności zawodowej oraz codziennych obowiązków. Pacjent nie wymaga rekonwalescencji ani hospitalizacji. Zaleca się jednak, aby przez okres około dwóch tygodni unikać podejmowania się aktywności fizycznej oraz dźwigania ciężarów. Po zabiegu należy stosować się do zaleceń lekarza odnośnie pielęgnacji i higieny powstałej w wyniku zabiegu  rany.

Po zabiegu pacjent nie może spożywać substancji alkoholowych. Należy jednak pamiętać, że alkohol znajduje się również w produktach spożywczych i chemicznych. Należy skrupulatnie czytać etykiety stosowanych produktów i wyeliminować wszystkie te, które zawierają nawet śladowe ilości alkoholu lub zostały wytworzone na bazie alkoholu lub octu. Mowa tutaj głównie o produktach spożywczych takich jak cukierki z alkoholem, ciasta nasączane alkoholem lub sosy na bazie octu czy alkoholu. Wyeliminować również należy perfumy, balsamy, kremy czy płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają alkohol. Ich stosowanie może przynieść silne bóle głowy oraz skórne reakcję alergiczne.

Należy powstrzymać się od spożywania produktów 0.00%. Co prawda nie zawierają one alkoholu, ale są ich substytutem, czyli przypominają go swoją konsystencją, zapachem, kolorem czy opakowaniem. Ich spożywanie może zachęcić jednostkę uzależnioną do spożywania alkoholu.

Spożyłem alkohol mimo zakazu, co mnie teraz czeka?

Osoba, która decyduje się na podskórne przyjęcie Esperalu musi mieć świadomość, iż wiąże się to z całkowitym zakazem spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu  i spożywanie alkoholu skutkować będzie wystąpieniem silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. W ciągu kilku minut od spożycia alkoholu jednostka doświadcza: silnego bólu głowy, zawrotów głowy, skoków ciśnienia, zaczerwienienie skóry twarzy, podwyższonej temperatury ciała, potliwości, przyspieszonej pracy serca, kołatania serca, wymiotów, nudności, biegunki, uczucia lęku, uczucia niepokoju i innych. Warto również wspomnieć, że objawy te utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu. Im większa ilość alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się wymienione wyżej dolegliwości.

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu pacjent naraża swoje zdrowie na poważne i nieodwracalne zmiany. Może doświadczyć marskości wątroby, zapaści a nawet śmierci w przypadku spożycia bardzo dużych ilości alkoholu.

Czy zabieg jest refundowany?

Zabieg  podskórnego podania Esperalu nie jest refundowany w naszym kraju. Oznacza to, że za zabieg jak i sam lek pacjent musi zapłacić z własnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od miasta, klinki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który wykonuje zabieg. Należy jednak pamiętać, że w Polsce dostępna jest  bezpłatna pomoc w leczeniu choroby alkoholowej. Przeznaczona jest ona dla każdego obywatela naszego kraju. Oznacza to, że z tej bezpłatnej pomocy skorzystać mogą zarówno osoby ubezpieczone jak i te, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Aby skorzystać  z tego rozwiązania należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodków leczenia uzależnień. W przypadku wybrania drugiej placówki niezbędne będzie skierowanie na leczenie. Skierowanie to może wystawić lekarz rodzinny, lekarz internista czy lekarz psychiatra. Dodać należy, że terapia leczenia uzależnień może zagwarantować długi okres trzeźwości.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.