4 rzeczy, które musisz wiedzieć o AZS
Atopowe zapalenie skóry, jak wszystkie choroby przewlekłe i nawrotowe, często uprzykrzają życie i powodują poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego poznanie rządzących nimi mechanizmów oraz dobranie odpowiedniego sposobu leczenia objawów to klucz do osiągnięcia sukcesu i równowagi. Poznaj cztery fakty o AZS, które pomogą ci lepiej zrozumieć to schorzenie i borykające się z nim osoby, i dowiedz się, jak żyć z atopią bez bólu i częstych nawrotów.
Fakt pierwszy. Najbardziej typowe objawy to dokuczliwe swędzenie i zaczerwienienie
I jest to swędzenie, które naprawdę utrudnia normalne funkcjonowanie. Atakuje o różnych porach, często uniemożliwia normalny sen, a reakcję alergiczną nieraz wywołać nawet krótki kontakt z alergenem. Zaczerwienienie i podrażnienie skóry może występować praktycznie na całym ciele – od twarzy przez szyję i ręce po nogi – co w konsekwencji powoduje także dyskomfort psychiczny i przewlekły stres związane z nieestetycznym wyglądem zmian. Dlatego tego ważna jest świadomość, co nas uczula, oraz wiedza, jak powinno się dbać o dietę i pielęgnację, by zminimalizować ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.
Fakt drugi. Objawy może wywołać wiele czynników
Od uszkodzeń mechanicznych naskórka aż po… stres. Atopowe zapalenie skóry atakuje zarówno niemowlęta, jak i dorosłych – nie ma żadnej reguły. Czasem nie ujawnia się przez dekady, czasem przez lata jest uśpione, ale czasem wystarczy drobiazg, by uruchomić całą lawinę problemów. Stan zapalny może powstać w wyniku podrażnienia, nawet tak pozornie błahego jak kontakt z wełnianą odzieżą, która drapie i podrażnia wrażliwą i wymagającą delikatnego traktowania atopową skórę. Do wystąpienia dokuczliwych objawów może doprowadzić nieprawidłowa dieta, uboga w składniki odżywcze, witaminy i niezbędne kwasy tłuszczowe, a nawet częste sięganie po kawę, alkohol czy papierosy. Stresujące sytuacje to idealny czas dla rozwoju AZS, bo stres może powodować kolejny nawrót dolegliwości. Nie bez znaczenia są wszystkie zmiany hormonalne, i to nie tylko te podczas ciąży czy menopauzy, lecz także comiesięczne burze hormonów w trakcie miesiączki.
Fakt trzeci. AZS nie da się całkowicie wyleczyć, ale da się z nim żyć
Najważniejsze to poznać swoje ciało, jego potrzeby, mocne i słabe punkty. Zrozumieć, jak działa schorzenie, i wsłuchać się we wszystkie sygnały, które daje organizm. Metodą prób i błędów można wypracować sobie taki sposób bycia, odżywiania się i pielęgnacji, by żyć z chorobą normalnie. I może nie da się z nią zaprzyjaźnić, ale na pewno da się z nią dogadać. Trzeba tylko próbować, a każdy musi znaleźć najwłaściwszą formę dialogu.
Fakt czwarty. Dobry kosmetyk to połowa sukcesu
Użycie niewłaściwych kosmetyków, których skład pozostawia wiele do życzenia, może wszystko zrujnować. Nawet jeśli przestrzegasz diety, sięgasz po ubrania z oddychających materiałów, dbasz o zdrowie i na siebie uważasz, zmiana produktu na taki o sztucznym składzie może zaprzepaścić wszystkie Twoje starania. Dlatego kupuj kosmetyki z rozwagą i wybieraj tylko proste, jak najbardziej naturalne produkty, najlepiej te przeznaczone właśnie dla skóry problematycznej: atopowej, łuszczycowej. Dzięki obecności takich składników jak ekstrakt z nagietka działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo, kannabinoid (CBD) łagodzący swędzenie i pobudzający procesy regeneracyjne oraz bakterie Lactobacillus wspierające mikrobiotę skóry, środki kosmetyczne gwarantują skuteczne działanie, a przede wszystkim nie pogarszają stanu skóry atopowej. A podstawowa zasada mówi: po pierwsze – nie szkodzić.