3 naturalne sposoby na ból gardła - metody naszych babć, które łagodzą problem
Ból gardła jest charakterystyczny dla infekcji sezonowych, jednak wielu pacjentów zmaga się z nim również w okresie wiosennym i letnim. Większość schorzeń ma podłoże wirusowe, dlatego leczenie ma charakter objawowy. Oto 3 naturalne sposoby na ból gardła, które warto wypróbować.
Czy można wyleczyć gardło domowymi sposobami?
Kłucie, pieczenie, trudności z przełykaniem - ból gardła może mieć różne formy, występuje też niezależnie od pory roku. Choć jest charakterystyczny dla infekcji sezonowych, nierzadko towarzyszy nam również wiosną i latem. Zdecydowana większość schorzeń ma podłoże wirusowe, przez co leczenie antybiotykami okazuje się nieskuteczne. Zapalenie gardła trwa od 3 do 7 dni, a dodatkowe objawy, jakie mogą się pojawić, to:
- podwyższona temperatura ciała,
- kaszel,
- katar,
- zmęczenie.
Mówi się, że infekcję trzeba "wyleżeć" i rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy. Wypoczęty organizm regeneruje się znacznie szybciej. Wielu pacjentów rezygnuje z wizyty u lekarza, który w razie potrzeby zleca leczenie objawowe. Pacjent powinien stosować odpowiedni lek na gardło w postaci tabletek albo spray'u, przyjmować leki zwiększające odporność oraz wypoczywać. Okazuje się, że domowe metody leczenia gardła przynoszą podobne efekty, jak stosowanie leków, a przy tym są o wiele lepiej akceptowane przez nasz organizm.
3 naturalne sposoby na ból gardła
Nie istnieje jedna skuteczna metoda leczenia bólu gardła. Pacjenci muszą jednak dbać o to, aby nie doszło do nadkażenia bakteryjnego - w takim przypadku konieczne będzie bowiem zastosowanie antybiotyków. Warto więc sięgnąć po 3 domowe sposoby radzenia sobie z zapaleniem gardła:
- picie dużej ilości płynów - mogą być to herbatki ziołowe czy owocowe, ale najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem miodu i cytryny. Przepłukiwanie gardła pozwoli je nawilżyć, a jednocześnie pozbyć się drobnoustrojów,
- płukanie gardła - płukankę należy przygotować, dodając do szklanki ciepłej wody łyżkę stołową soli. Płukanie powinno odbywać się 3 razy dziennie, jednak warto pamiętać, że nie jest to prosta czynność. Jeśli wywołuje odruch wymiotny, ograniczmy ilość soli,
- stosowanie naturalnych antybiotyków - sok z malin, czosnek, cebula czy goździki potrafią zdziałać cuda, jednak trzeba stosować je w odpowiednich ilościach. Dobrym antybiotykiem, który radzi sobie z chorobami gardła, jest miód.
Powyższe metody stosujmy jednocześnie, a szybkiej poradzimy sobie z infekcją. Odpowiednie nawodnienie, naturalne witaminy i płukanki to coś, czego potrzebuje chore gardło.
Ból gardła - kiedy udać się do lekarza?
Jeśli ból gardła jest jedynym objawem, ewentualnie towarzyszą mu symptomy charakterystyczne dla przeziębienia, nie trzeba odwiedzać lekarza. Wyjątkiem są oczywiście osoby pracujące, które powinny otrzymać zwolnienie lekarskie, aby móc porządnie wypocząć i zregenerować organizm.
Jeśli po 7 dniach domowego leczenia nie widać poprawy, warto zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Podobnie jak w przypadku, gdy pomimo stosowania leczenia stan zdrowia ulega pogorszeniu. W przypadku zapalenia gardła najprawdopodobniej doszło do nadkażenia bakteryjnego, które wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Na szczęście nie są to częste sytuacje. Ból gardła może również wskazywać na poważniejszą chorobę, w tym nowotwór, dlatego, jeśli nie mija, nie należy go bagatelizować.