9 witamin dla zdrowych oczu

Wzrok jest jednym z najważniejszych ludzkich zmysłów. Umożliwia nam dobrą orientację w przestrzeni, planowanie wykonywanych ruchów oraz swobodne przemieszczanie się. Ludzie, którzy są niewidomi są bardziej wykluczeni z codziennego życia, niż osoby, które mają inne niepełnosprawności. Jak dbać o wzrok i bronić się przed jego utratą? Które witaminy są w tym pomocne? Przygotowaliśmy dla Ciebie całą listę.

Witamina A dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki

Witamina A znacząco wpływa na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka. To siatkówka jest odpowiedzialna za prawidłowe odbieranie przez nas bodźców zewnętrznych. Gdy masz niedobór witaminy A, to zwiększa się u Ciebie ryzyko zachorowania na ślepotę zmierzchową, czyli inaczej kurzą ślepotę. Polega ona na niezdolności do ostrzega widzenia otoczenia po zmroku. Witaminę A znajdziesz między innymi w tranie, wątróbce, słodkich ziemniakach, marchewce, szpinaku, mango, żółtkach jajek oraz dyni.

Witamina E dla przyswajania witaminy A i nawilżenia oczu

Witamina E ma wpływ na prawidłową przyswajalność wymienionej wcześniej witaminy A. Jest odpowiedzialna również za odpowiednie nawilżenie tkanek gałek ocznych. Żeby dostarczyć ją do organizmu, warto wprowadzić do swojej diety następujące produkty: migdały, słonecznik, orzechy ziemne, orzechy laskowe, pomidory i szpinak. Witamina E znajduje się również w olejach: słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym.

Witamina C dla wzmacniania struktury

Regularne spożywanie witaminy C jest bardzo korzystne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Ma wpływ na proces produkcji płynu łzowego, który omywa powierzchnię oka. Co więcej, witamina C odżywia tkanki oka, poprawia trwałość oraz poziom ukrwienia naczyń krwionośnych w oczach. Duże ilości witaminy C znajdują się między innymi w dzikiej róży, czarnej porzeczce, pietruszce, czy czerwonej papryce.

Witaminy B6, B9 i B12 dla dobrej kondycji oczu

Wymienione tutaj witaminy z grupy B poprawiają kondycję Twojego wzroku. Wzmacniają funkcjonowanie komórek nerwowych, a tym samym zwiększają odporność oczu na zmiany wywołane różnymi chorobami. Dodatkowo witaminy z tej grupy zapobiegają wysychaniu powierzchni oka, świądowi, pieczeniu oraz nadwrażliwości na promienie świetlne. Warto jeść rośliny strączkowe i mięso, aby uzupełnić ich niedobory.

Ryboflawina dla odpowiedniego nawilżenia oczu

Mówiąc inaczej jest to witamina B2. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe nawilżenie oczu i przeciwdziała tworzeniu się katarakty.

Niacyna dla profilaktyki jaskry

Inaczej jest to witamina PP lub B3. Jest to jedna z witamin z grupy B, która jest rozpuszczalna w wodzie. Jest wyjątkowo odporna na działanie wody oraz wysokich temperatur. Niacyna może być też pomocna zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu jaskry. Pomaga w uśmierzaniu migrenowych bólów głowy z aurą, którym towarzyszą zaburzenia widzenia.

Luteina i zeaksantyna dla prawidłowego funkcjonowania oczu  

Luteina jest wyjątkowo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Występuje przede wszystkim w zielonych warzywach, np: jarmużu, kapuście włoskiej, szpinaku, pietruszce, brokułach, czy szczypiorku (czytaj o tym więcej w artykule Zielone warzywa liściaste w walce z chorobami oczu). Bardzo duże ilości tej substancji są dostępne między innymi w: dyni, cukinii, papryce, jeżynach, porzeczkach, jagodach oraz malinach. Natomiast zeaksantyna jest zaliczana do grupy karotenoidów. Wspiera funkcjonowanie wzroku. Wspomaga działanie plamki żółtej oraz pochłania fale niebieskie światła. Występuje często w suplementach diety wspierających funkcjonowanie oczu. Warto ją przyjmować wspólnie z luteiną, ponieważ poziom tych dwóch substancji w ludzkim organizmie spada wraz z wiekiem. 

Kwasy Omega-3 dla prawidłowej struktury siatkówki oka

Kwasy Omega-3 można znaleźć między innymi w rybach, np. w tuńczyku, makreli, szprotach, łososiu, śledziu oraz dorszu. Spora ich ilość jest również w: owocach morza, siemieniu lnianym, olejach - lnianym, rzepakowym oraz sojowym. Kwasy Omega-3 budują siatkówkę oka, Gdy kobieta przyjmuje je w ciąży, to automatycznie zmniejsza ryzyko ślepoty u dziecka, nawet u wcześniaka.

Tiamina dla prawidłowego funkcjonowania nerwu wzrokowego

Tiamina, czyli witamina B1 ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i co za tym idzie nerwu wzrokowego. Może poprawiać wzrok oraz zapobiegać zwężaniu się pola widzenia oraz ostrości widzenia. Występuje między innymi w kiełkach oraz orzechach.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.