Afty – przyczyny, objawy i leczenie

Afty, choć niewielkie, mogą być uciążliwym problemem, szczególnie gdy pojawiają się regularnie. Warto zrozumieć, co stoi za tymi bolesnymi owrzodzeniami w jamie ustnej, jakie są objawy oraz jak skutecznie je leczyć.

Afty jamy ustnej – co to jest?

Dbasz o higienę jamy ustnej, codziennie szczotkujesz zęby i regularnie wymieniasz końcówki do szczoteczek, a mimo to obserwujesz na dziąsłach nieestetyczne zmiany? To prawdopodobnie afty — małe, płytkie owrzodzenia, które pojawiają się w jamie ustnej. Są to bolesne stany zapalne błony śluzowej, zazwyczaj mające średnicę od kilku do kilkunastu milimetrów. Choć najczęściej lokalizują się na błonie śluzowej wewnętrznej strony policzków, mogą także występować na języku, podniebieniu czy dziąsłach.

Afty mogą pojawić się u każdego – niezależnie od płci, czy wieku. Najczęściej afty w jamie ustnej znikają samoczynnie po kilku dniach.

Afty – objawy

Objawy aft są charakterystyczne i zazwyczaj nie da się ich nie zauważyć. Można je poznać po białym, żółtym lub szarym włóknikowym nalocie. Osoby dotknięte tym problemem często doświadczają bolesności podczas jedzenia, picia czy nawet mówienia (czasem mrowienia lub pieczenia). Aftom może również towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk wokół owrzodzenia.

W niektórych przypadkach może pojawić się także gorączka. Wówczas, gdy afty nie schodzą samoistnie, niezbędna jest porada lekarza.

Skąd biorą się owrzodzenia w jamie ustnej?

Przyczyny pojawiania się aft mogą być różnorodne. Często są one związane z osłabieniem układu odpornościowego. Stres, niedobory witamin (szczególnie witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego), alergie pokarmowe czy mikrourazy w jamie ustnej (np. spowodowane nieprawidłowym szczotkowaniem zębów) mogą predysponować do wystąpienia aft.

Jak sobie radzić z aftami?

Leczenie aft zazwyczaj polega na łagodzeniu objawów i przyspieszeniu procesu gojenia. Stosowanie żeli lub płukanek zawierających substancje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne może przynieść ulgę. Ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej, czyli stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów i systematyczne wymienianie jej na nową. Warto też unikać drażniących substancji oraz stosować zdrową dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze.

Jeżeli szukasz szczoteczki i odpowiedniej pasty do zębów, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego DomowyStomatolog.pl. Ten sklep stomatologiczny oferuje najróżniejsze szczoteczki i końcówki, a także pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne, które pomogą Ci utrzymać zdrowie jamy ustnej.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.