Alergia czy zapalenie zatok? Poznaj najważniejsze różnice
Okres od początku wiosny do późnej jesieni to wyjątkowo trudny czas dla alergików. Nie oznacza to jednak, że każdy katar w tym okresie wynika z uczulenia – infekcje wirusowe, takie jak zapalenie zatok, mogą rozwinąć się także w ciepłych miesiącach. Ich objawy w pewnym stopniu pokrywają się z alergią. Jak odróżnić od siebie te choroby?
Częste objawy zapalenia zatok
Ostre zapalenie zatok trwa zazwyczaj od kilku dni do maksymalnie 12. tygodni. W jego trakcie mogą pojawić się różne objawy, z których najczęstsze to:
- obrzęk i blokada nosa lub katar cieknący lub spływający po tylnej ścianie gardła,
- ból i tkliwość twarzy,
- zaburzenia węchu,
- zmęczenie, złe samopoczucie,
- gorączka.
Czasem zapaleniu zatok towarzyszą także rzadziej występujące dolegliwości, np. ból zęba, ucisk i uczucie pełności w uchu czy kaszel (u dzieci).
Charakterystyczne objawy alergii
Podczas alergii również jednymi z najczęstszych objawów są katar i zatkany nos, często pojawia się też zmęczenie oraz ból głowy. Jak w takim razie rozróżnić ją od zapalenia zatok? Przede wszystkim alergii prawie zawsze towarzyszy świąd oczu i nosa. Inne charakterystyczne objawy to np.:
- blade małżowiny nosowe,
- zapalenie spojówek,
- napady kichania,
- łzawienie.
W przebiegu alergii nie pojawia się za to gorączka – jeśli temperatura ciała rośnie, to raczej wskazuje ona na infekcję[1].
Jak leczyć katar alergiczny, a jak zatokowy?
Katar alergiczny utrzymuje się tak długo, jak długo organizm ma kontakt z alergenem. Możesz złagodzić ten oraz inne objawy uczulenia przy pomocy leków przeciwhistaminowych. Blokują one receptory H1, z którymi wiąże się histamina – cząsteczka odpowiedzialna za rozwój symptomów towarzyszących alergii. Preparaty o takim działaniu dostępne bez recepty mogą zawierać np.:
- bilastynę,
- loratadynę,
- cetyryzynę,
- feksofenadynę.
Z kolei katar zatokowy pojawia się w następstwie zakażenia wirusowego, które wywołuje w błonie śluzowej nosa stan zapalny. Często w zatokach zalega wtedy śluz, co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. Leczenie skupia się głównie na łagodzeniu objawów przy pomocy preparatów dostępnych bez recepty. Zaleca się m.in. suplementację cynku i witaminy C, co wzmocni układ odpornościowy. Warto także płukać zatoki przy użyciu roztworu chlorku sodu o stężeniu 0,9% – to tzw. sól fizjologiczna.
Gęsty, kleisty katar zatokowy możesz upłynnić i ułatwić jej usuwanie stosując specjalne leki ziołowe. W aptece można kupić leki zawierają np. olejki eteryczne:
- eukaliptusowy,
- mirtowy,
- cytrynowy,
- pomarańczowy.
Taka kompozycja substancji aktywnych działa na kilka sposobów. Przede wszystkim olejki te wykazują właściwości przeciwzapalne Oprócz tego pomagają rozrzedzić wydzielinę w zatokach, a także pobudzają ruchy rzęsek na nabłonku śluzówki dróg oddechowych, przez co usprawniają transport śluzu na zewnątrz. Dzięki temu mogą one zmniejszyć nie tylko nasilenie objawów zapalenia zatok, ale także czas trwania choroby[2].
Jak widzisz, alergia i zapalenie zatok mają kilka charakterystycznych objawów, które pozwalają odróżnić od siebie te choroby. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiednie leczenie, które pomoże Ci złagodzić uciążliwe dolegliwości.
[1] Fornal R., Kurzawa R., Błażowski Ł., Sak I. (2015). Nieżyt nosa - najważniejsze fenotypy i endotypy oraz zasady leczenia, Alergia Astma Immunologia, 20(4): 242-252.
[2] Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D., Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020, Otolaryngologia Polska 2021, 76(1): 29-39.