• Start
  • Zdrowie
  • Pękające naczynka na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Pękające naczynka na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Z wielu powodów o wygląd twarzy dbamy w szczególny sposób. Stanowi ona naszą wizytówkę w kontakcie z drugim człowiekiem. To na niej uwidaczniają się także nasze emocje. Twarz wymaga specjalnego traktowania również ze względu na swoją delikatność. Niestety skóra twarzy to miejsce, gdzie często pojawiają się niechciane zmiany takie jak zaskórniki, zmarszczki czy pękające naczynka. I właśnie o pękających naczynkach będących zmorą wielu kobiet porozmawiamy dziś z naszym ekspertem z Kliniki Neonia w Krakowie.

Pękające naczynka na twarzy to problem wielu kobiet. Jakie są przyczyny powstawania takich zmian?

Rzeczywiście, problem rozszerzonych czy pękających naczyń na skórze twarzy jest częstą przyczyną zgłaszania się klientek na konsultacje i zabiegi do naszej kliniki. Kobiety te potrzebują wsparcia w pozbyciu się wstydliwego problemu, ale chcą także wiedzieć, co mogą zrobić, aby naczynka dalej nie pękały. To ważne, aby klientka była świadoma, z czego mogą wynikać jej dolegliwości i czy można zmienić coś w sposobie pielęgnacji skóry, diecie czy stylu życia, żeby problem nie nawracał. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że na twarzy mogą występować różne zmiany dające efekt popękanych naczynek. Mają one nieco inne podłoże. Na przykład naczyniaki to łagodne zmiany nowotworowe. Powstają w wyniku rozrostu naczyń krwionośnych w skórze, bardzo często już w okresie niemowlęcym. Z kolei rumień i pokrewne mu teleangiektazje to poszerzenia najdrobniejszych naczyń krwionośnych zlokalizowanych bezpośrednio pod skórą. Potocznie nazywamy je pajączkami naczyniowymi. Szczególnie często występują one u osób z tak zwaną cerą naczynkową.

Jest to genetyczna predyspozycja do nawrotowego rozszczelniania i pękania drobnych naczyń krwionośnych, niekiedy ze współistniejącym lokalnym stanem zapalnym. Znamy szereg czynników, które zwiększają ryzyko powstawania teleangiektazji. Są to między innymi: stres, silne emocje, wahania temperatury, ekspozycja słoneczna, spożywanie gorących i ostrych potraw, alkohol, palenie tytoniu, stany zapalne. Nie bez znaczenia są także hormony – dlatego problem pękających naczyń pojawia się często u kobiet w ciąży, jak również w okresie menopauzy. Do tego dochodzi niewłaściwa pielęgnacja, a także zażywanie leków, które zaburzają strukturę ściany naczynia. Jak widać, możliwych przyczyn jest wiele, dlatego w Klinice Neonia zwracamy szczególną uwagę na zebranie dokładnego wywiadu z klientką. Już to pozwala naprowadzić na najlepszą metodę leczenia.

Jakie są sposoby na pozbycie się rozszerzonych naczynek na twarzy?

Najlepszym znanym obecnie sposobem na pozbycie się pękających naczynek na twarzy jest zabieg laserowy. W tym przypadku wykorzystujemy zdolność hemoglobiny znajdującej się we krwi do absorpcji energii wiązki lasera. Efektem pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę jest miejscowy wzrost temperatury i zamknięcie ściany naczynia. Takie laserowo zamknięte naczynie ulega obkurczeniu i po kilkunastu dniach zwyczajnie przestaje być widoczne. Jak już wspomnieliśmy, na twarzy mogą występować różne zmiany z pękaniem naczyń. W naszej klinice dobieramy metodę laseroterapii do typu zmiany. I tak naczyniaki, które co do zasady położone są w głębszych partiach skóry, leczymy głównie laserem Nd:Yag o dłuższej wiązce. Z kolei do usuwania powierzchniowych zmian wykorzystujemy metodę IPL.

Jak wygląda zabieg laserowego usuwania rozszerzonych naczynek na twarzy?

Laserowe zamykanie naczynek w Krakowie w Klinice Neonia jest poprzedzone konsultacją. W jej trakcie specjalista informuje klientkę o przeciwwskazaniach, przebiegu i zaleceniach przed- i pozabiegowych. Jeśli chodzi o przygotowanie do zabiegu – przede wszystkim na kilka tygodni przed nim nie wolno eksponować skóry na słońce ani stosować środków fotouczulających lub podrażniających. Sama procedura usuwania rozszerzonych naczynek laserem jest krótka, bo trwa od kilkunastu do 60 minut. Po oczyszczeniu skóry i założeniu ochronnych okularów do wybranych partii na skórze twarzy klientki jest przykładana głowica lasera. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu należy stosować bardzo delikatną pielęgnację i dobrze natłuszczać skórę. Bardzo ważne jest też unikanie ekspozycji na słońce – z tego powodu zalecamy stosowanie kremów z wysokim SPF.

Dlaczego warto zdecydować się na zamykanie naczynek laserem?

Seria 3-4 zabiegów laseroterapii pozwala na dobre pozbyć się problemu pękających naczynek na twarzy. To wyróżnia laseroterapię spośród innych metod. Na rynku dostępnych jest na przykład wiele preparatów do cery naczynkowej, takich jak kremy, maski, zestawy witamin. Oczywiście – właściwa pielęgnacja wrażliwej cery jest bardzo ważna. Jednak takie produkty nie rozwiązują problemu, a przecież właśnie tego potrzebują klientki, aby poczuć się lepiej. Jednocześnie zamykanie naczyń laserem to metoda w pełni bezpieczna. Technologie stosowane w naszej klinice pozwalają bardzo selektywnie oddziaływać tylko na hemoglobinę, a omijać inne tkanki. To niweluje ryzyko poparzeń skóry. Dodatkową zaletą jest możliwość jednoczesnego usuwania zmian położonych powierzchownie i głęboko, a także przebarwień https://neonia.com.pl/usuwanie-przebarwien/.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.