• Start
  • Zdrowie
  • Fakty na temat wszywki alkoholowej we Wrocławiu

Fakty na temat wszywki alkoholowej we Wrocławiu

 Wszywkę alkoholową stosuje się u osoób uzależnionych od alkoholu. Lekarze zalecają jej stosowanie osobom, które podjęły już decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu jednak potrzebują dodatkowego bodźca/motywatora, aby wytrwać w swoim postanowieniu. Znane dziś wszystkim działanie Esperalu przypadkowo odkryto w XX wieku. To wtedy dwóch duńskich naukowców zauważyło, że osoby, które przyjmują Esperal po spożyciu alkoholu doświadczają negatywnych dolegliwości. Zaintrygowani tym odkryciem, naukowcy postanowili przeprowadzić badania, które wykazały hamujące działanie Esperalu na etanol. 

Jak długo działa Esperal?

Wszywka we Wrocławiu działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnice te wynikają z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Warto tutaj zauważyć, że wszywkę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu jeżeli jest taka potrzeba. Zabieg można ponownie wykonać po upływie ośmiu miesięcy jeżeli jest taka konieczność. 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta. Przeprowadzany jest przez doświadczonego lekarza chirurga, który całą procedure medyczną wykonuje w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Lekarz wykonuje na skórze nacięcie, które umożliwia mu podpowięziowe podanie leku. Specjalista umieszcza w ciele pacjenta od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Nacięcie wykonane zostaje w okolicy łopatek lub pośladków. Wykonane jest w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Po zakończonej procedurze medycznej lekarz zakłada szwy. W zależności od tego, który pakiet zabiegu wybrał pacjent, szwy mogą być rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. W przypadku zastosowania tych drugich, pacjent po upływie od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie. 

Czy Esperal jest bezpieczny?

Esperal jest substancja bezpieczną dla organizmu, która nie wywołuje dodatkowych objawów, ani reakcji. Zabieg podskórnego podania tego leku również jest bezpieczny i mało inwazyjny. Wszelkie dolegliwości następują dopiero w momencie spożycia alkoholu. Jednostka doświadcza wtedy silnego zatrucia alkoholowego, które ma przeciwdziałać sięganiu po alkohol następnym razem. 

Esperal nie wpływa na koncentrację czy uwagę, dlatego osoby go posiadające mogą prowadzić samochód oraz podejmować się aktywności zawodowych. 

Czy terapia Esperalem jest skuteczna?

Wszywka alkoholowa cechuje się wysoką skutecznością w walce z chorobą alkoholową. Nie ma ona działania terapeutycznego, jednak dzięki występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości zniechęca osoby uzależnione do sięgania po alkohol. Osoby te odczuwają silny strach przed doświadczeniem negatywnych konsekwencji zdrowotnych i długotrwałych dolegliwości, dlatego mimo występowania chęci spożycia alkoholu nie robią tego. Osoby, które pomimo zakazu zdecydowały się na spożycie alkoholu odczuwają do niego silny wstręt i awersję, wywołane sa one długotrwałymi i frustrującymi dolegliwościami zatrucia alkoholowego. 

Jak działa Esperal?

Esperal, który został zaszyty w organizmie, stale wydziela substancję czynną do krwi pacjenta. Sprawia to, iż w momencie spożycia alkoholu, w ciągu kilku minut pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Wszystko dzieje się dlatego, że Esperal hamuje rozkład etanolu we krwi. Pierwszy etap rozkładu alkoholu zachodzi następująco - etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do prostszej substancji aldehydu octowego. Aldehyd octowy jednak jest substancją szkodliwą dla organizmu, dlatego powinien zostać rozłożony na drodze dehydrogenazy aldehydowej do postaci bezpiecznego kwasu octowego. Jednak wszywka alkoholowa blokuje enzym, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. W tej sytuacji aldehyd octowy nie może zostać rozłożony, a jego nagromadzenie się w organizmie wywołuje bardzo silne i nieprzyjemne zatrucie alkoholowe. 

Co się stanie po spożyciu alkoholu?

Po spożyciu alkoholu, u jednostki, która ma wszyty Esperal, już w ciągu kilku minut pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Należy pamiętać, że jednostka, która zdecydowała się na zabieg podskórnego podania Esperalu ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie przyniesie dolegliwości takie jak: silne bóle głowy, zawroty głowy, drgawki, drżenie mięśni, osłabienie organizmu, potliwość, podwyższoną temperaturę ciała, zaczerwienienie skóry twarzy, kołatanie serca, skoki ciśnienia, przyspieszoną akcję serca, uczucie lęku, uczucie niepokoju, wymioty, biegunkę, nudności i inne. Objawy te mogą utrzymywać się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Ich doświadczenie jest niezwykle bolesnym i frustrującym przeżyciem. Im większa dawka spożytego alkoholu, tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. 

Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka może spowodować pogorszenie się swojego stanu zdrowia i wywołać trwałe uszkodzenia takie jak marskość wątroby. Możliwa jest również zapaść oraz śmierć pacjenta. 

Czy mogą wystąpić jakieś działania niepożądane?

Zabieg podskórnego podania Esperalu jest bezpieczny i mało inwazyjny. Jednak nadal jest to ingerencja chirurgiczna, która może wywołać określone działania niepożądane. Warto po zabiegu obserwować swój organizm oraz natychmiast zareagować jeżeli zauważy się jakiekolwiek niepokojące objawy takie jak: wzmożona senność, impotencja, która przemija, męczliwość, stany depresyjne, stany lękowe, schizofrenia, reakcja alergiczna na skórze, zakażenie, metaliczny posmak w jamie ustnej lub posmak czosnku w jamie ustnej. 

W przypadku konsultacji z lekarzem postanowi on o dalszych działaniach, które trzeba podjąć. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Nie każda osoba uzależniona od alkoholu, która wyraża świadomą zgodę na zabieg może skorzystać z terapii Esperalem. Przed kwalifikacją na zabieg lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zebranie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego ewentualnych schorzeń i przyjmowanych leków oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do zabiegu, pacjent nie zakwalifikuje się na wszywkę alkoholową. Jednym z pierwszych przeciwwskazań do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego lub spożywania alkoholu na co najmniej dwanaście godzin przed zabiegiem. Do zabiegu nie może zostać zakwalifikowana również osoba, która posiada uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku. Z terapii Esperalem nie mogą skorzystać również osoby, które cierpią na zaburzenia sercowo - krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Zabieg nie może zostać również wykonany u osób, które próbowały popełnić samobójstwo, mają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy, za wyjątkiem ostrej psychozy alkoholowej. Z zabiegu nie powinny także korzystać kobiety w ciąży, karmiące piersią czy planujące ciążę w najbliższej przyszłości. Jednak  tych przypadkach ostateczną decyzje podejmuje lekarz. 

 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.