Czy warto iść kardiologa?

Wszelkie objawy i ryzyka związane z Twoim sercem nigdy nie powinny być ignorowane. Profilaktyka tego jakże ważnego narządu jest mocno zalecana przez specjalistów. Choroby serca są główną przyczyną zgonów na całym świecie. W tym artykule przedstawimy wam porady dotyczące tego, kiedy powinno się udać do kardiologa

Kiedy powinniśmy udać się do kardiologa?

W tej części chcielibyśmy przedstawić Wam 8 sytuacji, w których definitywnie warto udać się do lekarza kardiologii w celu odbycia konsultacji.

Odczuwasz ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z charakterystycznych objawów problemów z sercem. Chociaż istnieją inne przyczyny bólu w klatce piersiowej, które nie są związane z sercem, szczególnie niepokojące jest ciśnienie w klatce piersiowej występujące lub pogarszające się podczas aktywności, ponieważ może to być oznaką, że serce może nie otrzymywać wystarczającej ilości krwi. Kardiolog może pomóc ustalić przyczynę i odpowiedni plan leczenia. Ból w klatce piersiowej może być również oznaką zawału serca, który jest stanem zagrażającym życiu.

Masz wysokie ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnicy. Chronicznie podwyższone ciśnienie krwi powoduje, że serce pracuje ciężej, aby zapewnić krążenie krwi i zwiększa przez to ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Masz duszność, kołatanie serca lub zawroty głowy

Kardiolog Warszawa w tej sytuacji może ustalić, czy przyczyną jest choroba serca. Objawy te mogą być oznaką nieprawidłowego rytmu serca lub choroby wieńcowej.

Masz cukrzycę

Istnieje silna korelacja między chorobami układu krążenia a cukrzycą. Źle kontrolowany poziom cukru we krwi wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i znacznie zwiększa ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Kardiolog może współpracować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i pomóc określić, jakie strategie leczenia lub profilaktyki mogą zmniejszyć ryzyko choroby serca.

Palisz papierosy

Palenie jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca, który przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi i ryzyka raka. 

Masz wysoki poziom cholesterolu

Cholesterol jest substancją tłuszczową występującą w wielu produktach spożywczych i jest również wytwarzany przez wątrobę. Wysoki poziom cholesterolu może przyczyniać się do powstawania płytki nazębnej w tętnicach. Jednym ze sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu jest zdrowa dieta. Twój lekarz może przepisać leki na cholesterol, które również pomagają zmniejszyć ryzyko zawału serca. Porozmawiaj ze swoim kardiologiem o zdrowej dla serca diecie i monitorowaniu poziomu cholesterolu, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Cierpisz na przewlekłą chorobę nerek

Jeśli twoje nerki nie działają prawidłowo, zwiększa się ryzyko chorób serca. Choroba nerek jest związana z wysokim ciśnieniem krwi i chorobą tętnic. Kardiolog może omówić, w jaki sposób twój stan zdrowia wpływa na twoje serce i pomóc Ci walczyć z tym.

Wcześniejsze choroby serca w Twojej rodzinie

Niektóre rodzaje chorób serca mogą mieć podłoże genetyczne. Jeśli Wasz krewny miał wczesną chorobę serca (w wieku poniżej 55 lat u mężczyzn i 65 lat u kobiet), kardiolog może pomóc określić, w jaki sposób wpływa to na ryzyko i może zlecić badania lub zalecić strategie zapobiegawcze.

Warto udać się do kardiologa

Czy warto? Odpowiedź na to pytanie brzmi — zdecydowanie tak! Zwłaszcza jeżeli zaobserwowaliście któreś z wcześniej wymienionych przypadków. Nigdy nie należy zaniedbywać swojego stanu zdrowia. Mamy tylko jedno życie i należy o nie dbać, najlepiej jak tylko potrafimy. Wizyta u kardiologa może przynieść jedynie korzyści. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.