Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy?

Problemy ze słuchem nie są powodem, aby się ograniczać i rezygnować z codziennych aktywności. Na rynku znajdziesz bowiem urządzenia, które ułatwią Ci lepszy odbiór dźwięków i umożliwią swobodne prowadzenie rozmów. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się u wszystkich, dlatego wybór aparatu słuchowego to kwestia indywidualna. Podpowiadamy, jak znaleźć właściwe urządzenie!

Test słuchu i wywiad z protetykiem

Ubytki słuchu nie zawsze muszą się wiązać z całkowitą utratą możliwości odbioru jakichkolwiek dźwięków. Często jednak nawet niewielki niedosłuch jest w stanie znacząco obniżyć jakość życia i odebrać pewność siebie. Jeśli podejrzewasz, że problem ten może dotyczyć również Ciebie, w pierwszej kolejności powinieneś wykonać test słuchu. Wstępny test przeprowadzisz nawet przez internet i polega ono na sprawdzeniu odbioru tonów o niskiej i wysokiej częstotliwości. 

W przypadku wyniku wskazującego nieprawidłowości w poziomie słyszenia kolejnym etapem jest konsultacja z protetykiem słuchu. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz profesjonalne badanie słuchu i na tej podstawie oceni stopień niedosłuchu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, protetyk może Cię skierować na dokładną diagnostykę u lekarza lub zaproponować dobór aparatu słuchowego.

Rodzaj aparatu słuchowego

Konsultacja z protetykiem obejmuje również pomoc w dopasowaniu odpowiedniego urządzenia poprawiającego jakość słuchu. Na rynku znajdziesz bowiem aparaty słuchowe, które różnią się od siebie konstrukcją, zaawansowaniem technologicznym i funkcjonalnością, dlatego wybór konkretnego sprzętu wcale nie jest taki prosty. Ze względu na sposób noszenia, wyróżnia się aparaty słuchowe:

  • zauszne – to klasyczne modele, które nakłada się za małżowiną uszną. Końcówkę lub indywidualną wkładkę przymocowaną za pomocą przezroczystego wężyka umieszcza się natomiast w kanale słuchowym. Szczególnym typem zausznych aparatów  słuchowych są aparaty słuchowe typu RIC, czyli ze słuchawką umieszczoną w kanale słuchowym użytkownika;
  • wewnątrzuszne – to dyskretne aparaty słuchowe, które są praktycznie niewidoczne. Wszystko za sprawą niewielkiej konstrukcji, która jest całkowicie ukryta wewnątrz ucha.

Nowoczesne aparaty słuchowe niczym nie przypominają urządzeń starszej generacji. Chodzi nie tylko o skuteczność, ale i kwestie wizualne. Współczesne modele są bowiem projektowane tak, aby wyróżniały się atrakcyjnym designem, dlatego nawet w aparacie słuchowym zausznym możesz wyglądać stylowo.

Funkcje aparatu słuchowego

Podczas doboru aparatu słuchowego należy zwrócić uwagę na funkcje, jakie oferuje dane urządzenie. Nowoczesne modele mogą bowiem zastępować słuchawki, umożliwiając słuchanie muzyki czy rozmawianie przez telefon. Najbardziej zaawansowane urządzenia są ponadto wyposażane w cyfrowego asystenta bazującego na sztucznej inteligencji. Automatycznie optymalizuje on parametry urządzenia i personalizuje odbiór dźwięków w zależności od sytuacji akustycznej. Przydatnym rozwiązaniem może się też okazać aplikacja mobilna do zarządzania aparatem słuchowym i z opcją uzyskania zdalnej pomocy protetyka słuchu.

Aparat słuchowy to wyrób medyczny i należy go używać zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą oraz wskazaniami protetyka słuchu.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.