• Start
  • Zdrowie
  • USG dopochwowe – jak się przygotować do badania i do kogo najlepiej się zwrócić?

USG dopochwowe – jak się przygotować do badania i do kogo najlepiej się zwrócić?

Badanie USG dopochwowe wykonuje się specjalnie do tego stworzoną sondą przezpochwową. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badanie powinno się przeprowadzać u pacjentek bezobjawowych oraz z ujemnym wywiadem epidemiologicznym.

Jak się przygotować do badania?

Aby wykonać badanie USG dopochwowe, pacjentka musi położyć się na plecach przy zgiętych kolanach. Lekarz ginekolog nakłada na głowicę osłonkę, lubrykant, po czym umieszcza ją w pochwie. Na monitorze otrzymuje obraz układu rozrodczego. Ginekolog delikatnie manewruje głowicą, aby uzyskać lepszy i szerszy obraz. Badanie z reguły nie jest bolesne, można jednak odczuwać lekki dyskomfort przy umieszczaniu głowicy w pochwie.

Warto pamiętać, że pacjentka przed badaniem musi opróżnić pęcherz, znać datę swojej ostatniej miesiączki i jeśli już wcześniej takie badanie miała wykonane, powinna wynik zabrać z sobą. USG dopochwowe należy wykonywać w gabinecie ginekologicznym, na przykład w Gabinetach Lekarskich Łucka w Warszawie.

Co lekarz może zobaczyć przy pomocy USG dopochwowego?

Z pomocą USG dopochwowego lekarz ginekolog jest w stanie ocenić narządy w miednicy, a w tym narząd rodny. Wprowadzając sondę do pochwy, lekarz ogląda:

  • miometrium, czyli mięsień trzonu macicy;
  • endometrium – błonę śluzową jamy macicy;
  • endocervix – szyjkę macicy;
  • jajniki;
  • przymacicza;
  • zatokę Douglasa;
  • pęcherz moczowy.

Jaki jest najlepszy czas na wykonanie USG dopochwowego?

Badanie najlepiej wykonać u pacjentki:

  • w wieku rozrodczym – najlepiej, jeśli jest w I fazie cyklu, pomiędzy 5 a 13 dniem cyklu;
  • w wieku pomenopauzalnym, u pacjentki przyjmującej leki hormonalne.

Badanie można wykonać w każdej sytuacji, kiedy są tylko ku temu wskazania medyczne, nawet jeśli jest akurat krwawienie z dróg rodnych.

W jakich przypadkach USG dopochwowe jest szczególnie zalecane?

USG dopochwowe zalecane i wykonywane jest szczególnie w przypadku bólu podbrzusza, nieplanowanego krwawienia z dróg rodnych, w celu ustalenia przyczyny niepłodności, podejrzenia niepokojących zmian w okolicach jajników, czy problemów z donoszeniem ciąży.

Ginekolodzy zalecają, aby kobiety zachowały profilaktykę i badały się poprzez USG raz w roku.

Kobiety w ciąży także powinny przeprowadzać badanie USG dopochwowe najlepiej w pierwszym trymestrze, dzięki czemu lekarz ginekolog jest w stanie dokładniej ocenić rozwój płodu, wiek ciąży oraz stwierdzić, czy ciąża jest pojedyncza, czy mnoga. W drugim trymestrze ciąży natomiast głowicą dopochwową bada się długość szyjki macicy. Nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w trakcie badania.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.