• Start
 • Zdrowie
 • Jak ważny jest odpowiedni ultrasonograf w ginekologii?

Jak ważny jest odpowiedni ultrasonograf w ginekologii?

Badanie ultrasonograficzne to podstawowa i obowiązkowa diagnostyka w czasie ciąży. Wynik badania pozwala lekarzowi kontrolować rozwój płodu oraz budowę jego ciała.

Ultrasonograf nie emituje szkodliwych promieni rentgenowskich, więc jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka. Wynik można odczytać w czasie rzeczywistym, a wydruk z badania jest miłą pamiątką dla rodziców, bo to pierwsze „zdjęcie” dziecka.

Jakie badania można wykonać z ultrasonografem?

Ultrasonograf to urządzenie wykorzystywane do diagnozowania i rozpoznawania schorzeń, a także monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Do obrazowania wnętrza ciała wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka. Badanie ultrasonografem jest bezbolesne i bezpieczne.

Ultrasonograf składa się z emitera (głowicy), który wysyła fale o pożądanej częstotliwości oraz odbiornika fali ultradźwiękowej. Prędkość fali w poszczególnych tkankach wynosi 1540 m/s. Pozwala to na trafne określenie odległości od miejsca, w którym nastąpiło odbicie fali.

Po wygenerowaniu, fala ultradźwiękowa ulega przetworzeniu w impulsy elektryczne. W tym celu są stosowane przetworniki piezoelektryczne.

USG wykonuje się przez powłoki brzuszne lub przez pochwę (wymaga to stosowania dopasowanych głowic). Za pomocą ultrasonografu lekarz może przeprowadzić USG następujących narządów i obszarów ciała:

 • jamy brzusznej,
 • piersi,
 • serca (tzw. echo serca),
 • tarczycy,
 • prostaty,
 • jąder,
 • układu moczowego,
 • tkanek miękkich,
 • stawów.

Ponadto można wykonać USG dopplerowskie, które obejmuje tętnice i żyły, ginekologiczne oraz położnicze.

W czasie badania USG, lekarz przykłada do skóry głowicę posmarowaną żelem, który z jednej strony zapewnia przyleganie głowicy do skóry i ułatwia jej poruszanie, a jednocześnie chroni przed powstawaniem ewentualnych zakłóceń na obrazie.

Bez żelu badanie nie dałoby żadnych efektów. W wyniku wytworzenia dużej różnicy impedancji akustycznej, fala odbiłaby się od ciała i nie udałoby się wygenerować żadnego obrazu.

Czym musi charakteryzować się ultrasonograf dla poprawnego badania?

Dzięki postępującemu rozwojowi technologii cyfrowych, lekarze mają dostęp do urządzeń oferujących coraz lepsze obrazowanie. Udoskonalanie filtrów pozwala uwypuklić wyniki badań, dzięki czemu zapis staje się bardziej czytelny i pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy.

Jakość obrazu

Aby lekarz prawidłowo odczytał wyniki i na tej podstawie określił dalsze, ewentualne leczenie, obraz wygenerowany przez ultrasonograf musi być ostry i wyraźny.

Najnowsze technologie pozwalają osiągnąć wysokiej jakości, ostry i wyraźny obraz badanego narządu, a specjalistyczne programy położnicze czy kardiologiczne, pozwalają na analizę badań przeprowadzonych cyfrowym ultrasonografem.

Jeśli skoncentrujemy się na ultrasonografach wykorzystywanych w położnictwie, to lekarz może wykorzystać urządzenia korzystające z technologii 2D, 3D i 4D.

Dla ciężarnych, podstawowym systemem jest system 2D, czyli obraz jednopłaszczyznowy.

System 3D pozwala zobaczyć twarz dziecka z różnych perspektyw, obejrzeć w szczegółach budowę narządów czy kończyn. Badanie 3D umożliwia też wykrycie w łonie matki wad struktur powierzchniowych, twarzoczaszki czy kończyn.

Najbardziej zaawansowane systemy 4D pozwalają obserwować zachowanie i ruch płodu w czasie rzeczywistym i nagrać to w formie video. W trzecim trymestrze ciąży można zobaczyć, jak dziecko porusza rączkami, kopie, ziewa albo uśmiecha się.

Odpowiednie głowice

Profesjonalna głowica pozwala osiągnąć wysoką jakość obrazu. Większa liczba kryształów piezoelektrycznych pozwala na otrzymywanie obrazu o lepszej rozdzielczości, a co za tym idzie, lepszej jakości.

Głowicę wybiera się w zależności od specjalizacji, a więc obszaru ciała, który ma być badany. Na rynku są dostępne następujące rodzaje głowic:

 • głowica fazowa USG,
 • głowica kardiologiczna,
 • głowica liniowa,
 • głowica matrycowa,
 • głowica rektalna.

Głowica jest najbardziej eksploatowanym elementem urządzenia ultrasonograficznego, więc musi być dobrej jakości, by wystarczyła na jak najdłuższy czas. Podejmując decyzję o zakupie, lekarz musi wziąć pod uwagę szereg kryteriów:

 • czy głowica pochodzi od renomowanego producenta, który korzysta z najnowszych technologii,
 • jakie oprogramowanie jest dołączone do głowicy,
 • stosunek jakości do ceny,
 • ogólną charakterystykę podzespołów,
 • tryb zasilania,
 • możliwość rozbudowania,
 • rodzaj obrazowania głowic.

Gdzie warto kupić ultrasonograf dobrej jakości?

Dobrej jakości sprzęt przeznaczony do badań płodu, pozwala szybko wychwycić jego wady, a co za tym idzie, podjąć leczenie jeszcze w łonie matki. Dzięki wykluczeniu chorób płodu, przyszli rodzice zyskują spokój, a lekarz wie, że wszystko jest pod kontrolą.

Wybór ultrasonografu, który będzie na wyposażeniu gabinetu ginekologicznego, nie może być kwestią przypadku. Musi spełniać wyśrubowane wymogi, bo na szali leży życie i zdrowie matki oraz oczekiwanego przez nią dziecka.

Ultrasonografy nie są tanimi urządzeniami, ale za ceną idzie jakość. Warto sięgnąć po sprzęt renomowanego producenta, który na bieżąco udoskonala stosowaną technologię i wykorzystuje materiały wysokiej jakości oraz podzespoły od sprawdzonych dostawców. Gwarantuje to nie tylko poprawne odczyty, ale także długie użytkowanie sprzętu i jego bezawaryjność.

Firma Mar-Med istnieje od 1995 roku i wyrobiła sobie pozycję silnego gracza na polskim rynku medycznym. Współpracujemy z firmami, które oferują wysoką jakość i technologię. Dzięki temu od lat realizujemy zamówienia na rzecz prywatnych gabinetów oraz szpitali państwowych i akademickich na terenie całego kraju.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.