• Start
  • Zdrowie
  • Laserowa korekcja wzroku. Alternatywa dla okularów

Laserowa korekcja wzroku. Alternatywa dla okularów

Słaba jakość wzroku negatywnie wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być noszenie okularów, które pozwalają cieszyć się dobrym wzrokiem, jednak tylko w sytuacji, kiedy mamy je na sobie. Klasyczne okulary nie nadają się jednak dla każdego, nie każdy może także codziennie korzystać z soczewek kontaktowych. Na szczęście, istnieje jeszcze trzecia opcja i to nie byle jaka. Laserowa korekcja wzroku, bo to o niej mowa, pozwala raz na zawsze pozbyć się wady wzroku i cieszyć się doskonałą jakością widzenia przez resztę życia. Sprawdźmy, dlaczego, pomimo jego dość wysokiego kosztu, warto zdecydować się na taki zabieg.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Czy jest bezpieczna?

Pod pojęciem laserowej korekcji wzroku kryje się profesjonalny zabieg chirurgiczny, który ma za zadanie skorygować kształt rogówki w celu przywrócenia pacjentowi optymalnej jakości widzenia. Zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnego lasera i jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Co więcej, trwa zaledwie kilka minut, po czym pacjent może wrócić do normalnych aktywności – nie ma potrzeby pobytu w szpitalu czy dłuższej rekonwalescencji. Laserowa korekcja wzroku pozwala na trwałe usunięcie większości wad wzroku – leczy się nią m. in. krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Zabieg jest wykonywany przez specjalistę z zakresu chirurgii refrakcyjnej. Pierwszym krokiem do jego wykonania jest kwalifikacja. Pacjent musi poddać się szeregowi wymaganych badań diagnostycznych oraz odbyć wizytę kwalifikującą do laserowej korekcji wzroku. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje lekarz, w oparciu o dokumentację i rozmowę z pacjentem. Laserowa korekcja wzroku nie może zostać wykonana w okresie ciąży i laktacji. Przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, niestabilna wada wzroku, a także wiek – zabieg może zostać wykonany u osób, które ukończyły 21. rok życia.

laserowa korekcja wzroku

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku? Czy jest wykonywany pod znieczuleniem?

Laserową korekcję wzroku przeprowadza się za pomocą lasera ekscimerowego lub femtosekundowego. Podczas jego wykonywania pacjent pozostaje świadomy – nie ma bowiem potrzeby stosowania narkozy. Oczy są znieczulane za pomocą specjalnych kropel, które eliminują odczuwanie bólu. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa zostaje zabezpieczona przed przypadkowym poruszaniem się za pomocą specjalnych podkładek. Zabieg standardowo trwa kilka minut, przy czym laser działa na oczy zaledwie kilkanaście sekund. Już po ok. godzinnej obserwacji pozabiegowej pacjent może wrócić do domu.

W dniach bezpośrednio po zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia. Lekarze zalecają, aby przez ok. 2 tygodnie po laserowej korekcji wzroku zrezygnować z nakładania makijażu, a przez pierwsze miesiące unikać kąpieli w basenie i morzu. Chlor i słona woda mogą bowiem podrażniać oczy, których nadwrażliwość utrzymuje się przez pewien czas po zabiegu. Oprócz tego pacjent może prowadzić normalne życie, pracować, uczyć się, a po upływie pewnego czasu także uprawiać sport. Prawidłowo przeprowadzona laserowa korekcja wzroku daje trwałe rezultaty na lata, pozwalając cieszyć się idealną jakością widzenia.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.