Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Małe dzieci bywają bardzo problematycznymi pacjentami. Nie chcą słuchać poleceń, wiercą się na fotelu stomatologicznym, a widok wiertła przyprawia je o płacz.

Nic dziwnego, wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, stres jest więc w takiej sytuacji naturalną reakcją. Aby go dziecku oszczędzić, a jednocześnie ułatwić lekarzowi pracę, stosuje się leczenie pod narkozą – dzięki temu nawet długie i skomplikowane zabiegi stomatologiczne przebiegają bezproblemowo.

Jak wygląda leczenie stomatologiczne z użyciem narkozy? 

Leczenie pod narkozą oferuje obecnie każdy dentysta dla dzieci. Najczęściej wykorzystuje je w swojej pracy stomatolog specjalizujący się w endodoncji, ponieważ leczenie kanałowe wiąże się z bardzo głęboką, sięgającą aż do wierzchołków korzeni, ingerencją w strukturę zęba. U dorosłych taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym za pomocą iniekcji, jednak dentysta dla dzieci nie ma możliwości sięgnięcia po to rozwiązanie. Maluchy boją się przecież igieł. W ich przypadku stosuje się więc znieczulenie ogólne, w które mały pacjent wprowadzany jest przy użyciu gazu usypiającego podawanego przez maskę. Jeśli czekający dziecko zabieg nie jest długi i skomplikowany, a mimo to wzbudza w nim duży lęk i w związku z tym wymaga farmakologicznej interwencji, zamiast gazu usypiającego stosuje się gaz rozweselający. To tzw. sedacja wziewna, czyli częściowa narkoza, która w przeciwieństwie do pełnej narkozy pozwala jedynie na ograniczenie świadomości i zniesienie czucia bólu.

Jak przygotować dziecko do leczenia pod narkozą? 

Wprowadzaniem pacjenta w stan narkozy, zarówno pełnej, jak i częściowej, zajmuje się anestezjolog, dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z tym specjalistą. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na Declinic.pl. Anestezjolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicami, w razie potrzeby zleci też potrzebne badania, a następnie na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji o stanie zdrowia małego pacjenta dobierze odpowiednią dla niego dawkę znieczulenia. Przygotowanie do leczenia pod narkozą wymaga także przestrzegania przez malucha ścisłego postu – przez co najmniej 6 godzin przed zabiegiem nie wolno mu nic jeść ani pić. Po zabiegu natomiast wystarczy podać dziecku leki przeciwwymiotne – o ile zajdzie taka potrzeba, a nie zawsze zachodzi. Zwykle wybudzeni z narkozy pacjenci narzekają jedynie na zmęczenie i senność.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.