• Start
  • Zdrowie
  • Lasery wysokoenergetyczne w gabinecie rehabilitacyjnym

Lasery wysokoenergetyczne w gabinecie rehabilitacyjnym

Terapia, w której wykorzystuje się lasery wysokoenergetyczne to bardzo skuteczna i szybka metoda na przywrócenie prawidłowych funkcji przy dolegliwościach narządu ruchu. Laser działa niezwykle precyzyjnie, skupiając wiązkę promieniowania w wybranym miejscu. Może to być np. staw skokowy lub nadgarstek, w którym powstały zmiany i pojawia się uciążliwy ból, a także ograniczenie ruchu. Urządzenie regeneruje uszkodzone tkanki na poziomie komórkowym, a dzięki temu proces naprawy przyspiesza, zwiększa się metabolizm w komórkach oraz ustępuje dyskomfort związany z bólem.

Terapia laserowa – zastosowanie

Laseroterapię stosuje się w rehabilitacji narządu ruchu np. przy zmianach przeciążeniowych w obrębie barków. Nieinwazyjne maszyny terapeutyczne aktywnie leczą stany pourazowe po kontuzji. Terapeuta może wykorzystać laser, gdy zgłosi się do niego pacjent z naderwaniem ścięgien lub zmianami przeciążeniowymi w obrębie ścięgien. Jedną z popularnych dolegliwości, w których pomagają lasery wysokoenergetyczne, jest łokieć tenisisty i cieśń nadgarstka.

Urządzenia emitują energię promieniowania laserowego w zakresie widzialnym czerwieni i bliskiej podczerwieni. Laser można wykorzystać do leczenia stanów zwyrodnieniowych oraz zapalnych mięśni i stawów. Tego typu urządzeniami wspomagają się fizjoterapeuci w gabinetach rehabilitacyjnych, gdzie pomagają pacjentom w powrocie do pełnej sprawności. Najważniejsze, by przywrócić funkcjonowanie bez żadnych ograniczeń ruchowych przy takich schorzeniach, jak m.in.:

  • Łokieć tenisisty,
  • Cieśń nadgarstka,
  • Stan zapalny ścięgna Achillesa,
  • Naciągnięcie więzadeł skokowo-strzałkowych.

Wskazania do terapii laserem

Lasery wysokoenergetyczne mają wszechstronne zastosowanie szczególnie w ortopedii. Urządzenia pozwalają na skuteczną terapię zmniejszającą odczuwanie bólu mięśni. Lasery można wykorzystywać również w celu redukcji obrzęków, stanów zapalnych oraz pobudzenia do samo regeneracji chrząstek stawowych.

Poprzez pobudzanie krążenia, stwarza się sprzyjające warunki i organizm dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych, a to wpływa korzystne na prawidłową regenerację uszkodzonych tkanek.

Jest wiele wskazań do zabiegu z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego. Poza wcześniej wymienionymi zaliczamy do nich takie dolegliwości jak m.in.: bóle kręgosłupa, zapalenie stawów, ostroga piętowa, zerwanie mięśni, naciągnięcie więzadeł czy zespół bolesnego barku.

document image rid4 1

Charakterystyka działania fal 808 i 980 nm

Lasery z serii urządzeń wysokoenergetycznych osiągają szczytową moc 18 W i emitują dwie długości fal: 808 i 980 nm. Dobór właściwych parametrów do laseroterapii przez terapeutę jest najważniejszym elementem uzyskania pożądanych reakcji biologicznych i efektów leczenia. Moc urządzenia wytwarza efekt termiczny do penetracji tkanek, natomiast wybór trybu pracy dopasowuje się do zwyrodnienia lub urazu. Tryb ciągły stosuje się do terapii tkanek położonych płytko pod skórą, a tryb impulsowy działa na tkankę podskórną.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.