• Start
  • Zdrowie
  • Przedłużenie antykoncepcji hormonalnej — czy tylko u ginekologa?

Przedłużenie antykoncepcji hormonalnej — czy tylko u ginekologa?

Dla większości z nas oczywiste jest, że lekarz nie powinien włączać żadnego leczenia bez badania fizykalnego i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem. Owszem, jest sporo witamin czy suplementów, które sami sobie dawkujemy, jednak nie przypadkiem kupienie pewnych leków wymaga recepty. Jak to jest z antykoncepcją hormonalną? Kto może ją wypisać i czy konieczne jest badanie pacjentki?

Antykoncepcja hormonalna – kiedy bywa stosowana?

Antykoncepcja hormonalna to przeważnie metoda zapobiegania niechcianej ciąży, ale nie tylko. Czasem kobiety doświadczają zaburzeń hormonalnych na tle menopauzalnym lub związanych z nieprawidłowym działaniem gruczołów. W zależności od tego, co konkretnie jest rozregulowane, mogą pojawić się skutki w postaci wahań nastroju, wagi, spadku libido czy pojawienia się nadmiernego owłosienia lub problemów skórnych. Takie objawy również między innymi leczone są hormonalnie. Tego typu dolegliwości często wymagają nie tylko wizyty u ginekologa, ale też endokrynologa, nie wspominając o konieczności wykonania szczegółowych badań. Zarówno skierowanie na nie, jak i same leki hormonalne mogą zostać wypisane przez każdego z tych lekarzy. A jak jest w przypadku lekarza rodzinnego?

Recepta na środki antykoncepcyjne — kto może wypisać?

W przypadku pierwszorazowej recepty na tabletki antykoncepcyjne jako metody zapobiegania ciąży trudno wyobrazić sobie, że receptę miałby wystawić ktoś inny niż lekarz ginekolog. To on wykona cytologię, USG, zleci badania laboratoryjne oraz przeprowadzi wywiad z pacjentką. Na tej podstawie dobierze odpowiednie dla niej tabletki, krążki czy plastry, biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania. Jednak przy odpowiednio dobranej metodzie, można założyć, że przedłużenie recept na takie leki może być dokonywane również przez każdego innego lekarza. Jeśli po raz pierwszy to inny lekarz ma przedłużyć nam receptę, powinniśmy posiadać zaświadczenie od lekarza ginekologa o tym, jaki rodzaj antykoncepcji stosujemy wraz z nazwą preparatu. Dobrze też posiadać aktualne wyniki badań. Czy lekarz rodzinny może przedłużyć antykoncepcję?

Lekarz rodzinny a tabletki antykoncepcyjne

Jak już wyżej wspomniano, receptę przedłużającą antykoncepcję hormonalną może przedłużyć lekarz każdej innej specjalności. Antykoncepcja u lekarza rodzinnego jest zatem możliwa w odniesieniu do wszystkich dostępnych metod antykoncepcji w Polsce (krążki, plastry, tabletki). Nie ma konieczności badania ginekologicznego przy każdorazowo wypisywanej recepcie, dlatego, choć lekarz rodzinny nie powinien być lekarzem dobierającym antykoncepcję, może wypisywać receptę przedłużającą. Jednak wszelkie wątpliwości co do stanu zdrowia pacjentki powinny być poddane szczegółowemu badaniu. Również bazowanie na receptach od lekarza rodzinnego nie powinno trwać w nieskończoność. Przynajmniej raz do roku powinien zobaczyć pacjentkę ginekolog, a w przypadku starszych kobiet czy borykających się z jakimiś schorzeniami nawet raz na pół roku. Więcej informacji na temat przedłużenia antykoncepcji przez lekarza rodzinnego znajduje się na stronie https://onlinerecepta.pl/czy-lekarz-rodzinny-przepisze-antykoncepcje/.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.