• Start
  • Zdrowie
  • Erecepty – czy zmiana stylu życia przy cukrzycy jest tak samo istotna jak leki?

Erecepty – czy zmiana stylu życia przy cukrzycy jest tak samo istotna jak leki?

Cukrzyca w dzisiejszych czasach staje się coraz powszechniejszą chorobą. Jest ona spowodowana zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Coraz częściej słyszy się, że ktoś wśród naszych znajomych, czy rodziny jest na nią chory. Bez stałej opieki lekarskiej, erecepty na leki i zmiany stylu życia przy tej chorobie się nie obędzie. Z cukrzycą można prowadzić normalne życie, tylko trzeba się nauczyć, w jaki sposób robić to poprawnie.

Jak to wygląda od wnętrza organizmu?

Zazwyczaj trzustka wytwarza insulinę, aby łagodzić wszelkie skoki poziomu cukru we krwi, ale gdy poziom cukru we krwi pozostaje wysoki przez dłuższy czas, trzustka może stać się oporna na insulinę i przestać działać. To powoduje, że cukier gromadzi się w krwiobiegu i uszkadza narządy organizmu.

Nasz organizm, nie będzie w stanie dobrze funkcjonować bez odpowiednio dobranych leków, które wykwalifikowany lekarz przepisze nam na podstawie erecepty. Ereceptę składającą się z 4 cyfr, będziemy mogli wykupić w każdej aptece.

Czy cukrzyca to diagnoza na nieudane życie?

Diagnoza cukrzycy może wydawać się zniechęcająca, ale jest o wiele lepsza, niż życie z niezdiagnozowaną chorobą.

Objawy cukrzycy typu 1 i 2, mogą obejmować częste oddawanie moczu, zmęczenie, niewyraźne widzenie, pragnienie i nadmierny głód. Objawy cukrzycy typu 2, mogą pojawiać się powoli, podczas gdy objawy cukrzycy typu 1, mogą pojawić się nagle. Cukrzyca jest stosunkowo łatwa do wykrycia dzięki odpowiednim testom diagnostycznym. Testy na cukrzycę mogą obejmować pełny panel krwi i testy glukozy na czczo.

Zmiany, które warto wprowadzić w swoim życiu, w celu kontrolowania cukrzycy

Ściśle, współpracując z lekarzem, możesz naprawdę dobrze zarządzać swoją cukrzycą i nauczyć się z nią żyć. Warto również skupić się na tych sześciu kluczowych zmianach w codziennym życiu.

1. Jedz zdrowo

Ma to kluczowe znaczenie, gdy masz cukrzycę, ponieważ to, co jesz, wpływa na poziom cukru we krwi. Żadna żywność nie jest ściśle zakazana, ale warto wprowadzić do swojej diety warzywa i produkty pełnoziarniste. Wybieraj beztłuszczowe produkty mleczne i chude mięso. Ogranicz żywność o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Pamiętaj, że węglowodany zamieniają się w cukier, więc kontroluj ich spożycie.

2. Wprowadź aktywność fizyczną

Jeśli nie jesteś aktywny, czas zacząć. Nie musisz zapisywać się na siłownię i robić intensywnych treningów. Wystarczy chodzić na spacery, jeździć na rowerze lub znaleźć aktywność fizyczną, która sprawia nam najwięcej radości. Aktywny tryb życia pomaga kontrolować cukrzycę poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na choroby serca. Dodatkowo może pomóc zrzucić dodatkowe kilogramy i złagodzić stres.

3. Regularnie się badaj

Odwiedź swojego lekarza co najmniej dwa razy w roku. Pozostawaj z nim stale w kontakcie, aby w razie konieczności z jakimikolwiek odchyleniami od normy się do niego zgłosić. Sprawdzaj na bieżąco ilość leków, a kiedy widzisz, że zaczyna Ci ich brakować udaj się do specjalisty po ereceptę.

4. Zarządzaj stresem

Kiedy jesteś zestresowany, poziom cukru we krwi wzrasta. A kiedy jesteś niespokojny, możesz nie radzić sobie dobrze z cukrzycą. Znajdź sposoby na złagodzenie stresu – poprzez głębokie oddychanie, jogę lub hobby, które Cię relaksują.

5. Rzuć palenie

Cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, udar, choroba nerek, choroba naczyń krwionośnych. Jeśli palisz, Twoje szanse na wystąpienie tych problemów są jeszcze większe. Porozmawiaj z lekarzem lub kimś bliskim, aby pomogli Ci przejść przez proces rzucenia palenia.

6. Uważaj na alkohol

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi może być łatwiejsze, jeśli nie pijesz zbyt dużo alkoholu. Alkohol może powodować zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru we krwi. Jeśli używasz insuliny lub bierzesz leki na cukrzycę, jedz, kiedy pijesz.

Przy odpowiedniej opiece lekarskiej i uwadze z naszej strony, leczenie cukrzycy staje się łatwiejsze. Leki są zazwyczaj refundowane i można je wykupić w aptece na podstawie erecepty przepisanej przez specjalistę. Nie zapominajmy, że również ważnymi elementami co leki, są dieta i ćwiczenia. Zmiany stylu życia w połączeniu z odpowiednio dobranymi lekami na ereceptę, pomagają organizmowi kontrolować poziom cukru we krwi i cieszyć się życiem.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.