• Start
  • Zdrowie
  • Jakie negatywne objawy może wywołać antybiotykoterapia?

Jakie negatywne objawy może wywołać antybiotykoterapia?

Antybiotykoterapia zmieniła oblicze medycyny i uratowała więcej ludzkich żyć, niż moglibyśmy sobie to wyobrazić. Przyjmowanie antybiotyków może mieć jednak także negatywny wpływ na organizm. Dowiedz się, jakie negatywne objawy może wywołać antybiotyk.

Już za chwilę jesień, a wraz z nią - sezon na przeziębienia, anginę czy zapalenie zatok. Gdy babcine sposoby zawiodą, a leczenie środkami z apteki nie przyniesie oczekiwanych efektów, może pojawić się konieczność przyjmowania antybiotyku.  

Na co działają antybiotyki? 

Antybiotyki są lekiem przepisywanym na receptę, zwalczającym infekcje bakteryjne w ludzkim organizmie. Zazwyczaj stosuje się je od 3 do 14 dni, dwa razy dziennie, o regularnych porach. Dokładny harmonogram ich stosowania zawsze przekazywany jest podczas wizyty u lekarza.

Antybiotyki zabijają bakterie (działają bakteriobójczo) lub spowalniają i wstrzymują ich wzrost (działają bakteriostatycznie). Warto jednak wiedzieć, że antybiotyki zwalczają bakterie, a nie wirusy. Oznacza to, że ich przyjmowanie w sytuacji, gdy zaraziliśmy się chorobą wirusową, np. grypą, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. 

Jakie objawy mogą się pojawić przy antybiotykoterapii? 

Antybiotyki mają najwięcej skutków ubocznych, gdy są przyjmowane doustnie (np. w przypadku silnego przeziębienia, anginy, zapalenia oskrzeli). Ich wchłanianie się zabija bowiem nie tylko "te złe bakterie", odpowiadające za infekcje, ale także "te dobre" - mieszkające w ludzkim organizmie i wspierające np. proces trawienia czy zachowanie odpowiedniego pH pochwy. 

Pozbywając się nieprzyjaciół, pozbywamy się więc także tych bakterii, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Może to powodować m.in. biegunki, nudności, infekcje intymne u kobiet i mężczyzn czy bóle brzucha. 

Szczególnie narażone na negatywne skutki antybiotykoterapii są osoby starsze, chorujące przewlekle oraz - oczywiście - dzieci. O tym, czym jest biegunka antybiotykowa u dzieci i jak wspomóc malucha w chorobie, możesz przeczytać na https://www.acidolac.pl/antybiotykoterapia-a-mikrobiota/biegunka-poantybiotykowa-u-dzieci.

Zdarzają się także silne reakcje alergiczne na antybiotyk, objawiające się wysypką, swędzeniem i pieczeniem skóry, a w skrajnych przypadkach także problemami z oddychaniem. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na antybiotyk, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. 

Jak mądrze stosować antybiotyki? 

Antybiotyki są silnymi lekami, które mogą pomóc nam odzyskać zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że jak w przypadku każdego leku, ich długotrwałe lub nierozsądne stosowanie może mieć destrukcyjny wpływ na ludzki organizm. 

  • Pierwszą zasadą jest niebranie antybiotyków na własną rękę. Przypadki osób, które samodzielnie decydują się na przyjmowanie antybiotyku, są nagminne. Czyszczenie szafek z leków po poprzedniej infekcji, jest bardzo złą praktyką. Przyjmowane w ten sposób środki mogą okazać się nie tylko nieskuteczne, ale także i niebezpieczne. 
  • Druga zasada w przypadku antybiotykoterapii to trzymanie się zaleceń lekarza, także tych dotyczących leków osłonowych czy diety. Zalecenia lekarza nie tylko pozwolą Ci szybciej wrócić do zdrowia, ale także i uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych. 
  • Trzecia zasada to ostrożność podczas konsultacji z lekarzem. Zanim zdecydujesz się na przyjęcie antybiotyku, sprawdź czy inne metody leczenia zostały wykorzystane. Jeśli lekarz nie ma pewności co do tego, czy Twoja infekcja ma podłoże bakteryjne czy wirusowe - nie naciskaj na antybiotyk. Zgódź się np. na wymaz. Dzięki ostrożności, zwiększysz szansę na to, że antybiotyk zadziała skutecznie wtedy, gdy naprawdę będziesz go potrzebować.   

źródło:

  1. https://pl.gsk.com/media/6979/augmentin-tab-powl-875mgplus125mg-ulotka-ia-082-07_04_2021.pdf
  2. https://www.termedia.pl/Biegunki-poantybiotykowe-profilaktyka-i-leczenie,98,34499,0,0.html
  3. http://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/pytania/FAQ_2013-01-28.pdf

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.