• Start
  • Zdrowie
  • Nebulizator – w trosce o zdrowie najmłodszych

Nebulizator – w trosce o zdrowie najmłodszych

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się nebulizatory. Te niepozornie wyglądające urządzenia są niezwykle pomocne w walce z różnymi schorzeniami i chorobami pochodzącymi z układu oddechowego. Sprawdzają się szczególnie w przypadku małych dzieci, dlatego, jeżeli jesteś rodzicem, koniecznie zainwestuj w nebulizator zarówno dla siebie i swojej pociechy.

Inhalator a nebulizator – gdzie tu różnica?

Większość osób zna znaczenie słowa „inhalator”, jednak co do nebulizatora zdania są podzielone. Niektórzy używają wymiennie tych dwóch terminów, jednak są w błędzie. Inhalator bowiem to małe urządzenie, które stosuje się doraźnie, np. w lekkich epizodach duszności. Nebulizator natomiast to urządzenie, które stosuje się w leczeniu długotrwałym, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych. Urządzenia wytwarzają w indywidualny sposób leczniczy aerozol, jednak to właśnie nebulizator sprawdza się w przypadku małych dzieci.

Na rynku możesz dostać kilka różnych rodzajów nebulizatorów: siateczkowe, ultradźwiękowe, pneumatyczne. Ich użycie uzależnione jest od osoby oraz dolegliwości, z którymi się zmaga. Dziecku poleca się nebulizator siateczkowy, ponieważ: jest cichy, umożliwia podawanie wszystkich leków do nebulizacji, działa bezpośrednio na drogi oddechowe, jest całkowicie bezinwazyjny i prosty w obsłudze dla każdego. Co więcej, nie wymaga od chorego koordynacji wdechowo-wydechowej, a jego kompaktowy wygląd umożliwia przeprowadzanie inhalacji w każdych warunkach.

Warto pamiętać jednak o tym, że zarówno nebulizatory, jak i inhalatory należy odpowiednio i dokładnie czyścić po każdym użyciu. Właściwa higiena również jest niezwykle ważna: każdorazowe mycie rąk i płukanie jamy ustnej po sesji, dezynfekcja oraz prawidłowa pozycja w nebulizacji.

Jak działa nebulizator dla dzieci?

Nebulizacja to nic innego jak rodzaj terapii leczniczej. Wykorzystuje się ją w wielu różnych przypadkach: astma, przeziębienie, zapalenie zatok, POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc), alergie wziewne, czy nieżyt nosa i inne choroby układu dróg oddechowych. Można ją również stosować w celach profilaktycznych, osłonowo na drogi oddechowe.

Regularne stosowanie inhalacji wziewnych zapewnia dziecku odpowiednie nawilżenie błon śluzowych nosa i gardła. Substancje lecznicze w postaci aerozolu dużo lepiej się wchłaniają, nie podrażniając tym samym innych narządów – leczenie farmakologiczne bardzo często powoduje problemy z układem pokarmowym (wzdęcia, zaparcia, biegunki itd.). W przypadku nebulizacji nie ma ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Leczenie „mgiełką leczniczą” wspiera również irygację zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, którą chory dużo łatwiej może z siebie wyrzucić (odkrztusić).

Przeziębione dziecko nie wykazuje chęci do zabawy? Jest marudne i nie chce jeść? Nie czekaj więc, aż problem przybierze na sile. Wizyta u lekarza oraz odpowiednia profilaktyka pozwolą Ci uchronić pociechę przed infekcją. W trosce o zdrowie najmłodszych uzupełnij swoją apteczkę o nebulizator. Pamiętaj również, aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku.

Nebulizatory dostępne są w każdej aptece. Jeżeli jednak nie orientujesz się za bardzo w konkretnym rodzaju, zapytaj o radę farmaceuty lub udaj się z dzieckiem do specjalisty. Odpowiednia diagnoza pozwoli dobrać właściwe leczenie i tym samym doprowadzi do powrotu do pełni sił dziecka.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.