Pierwsze objawy łuszczycy - co powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty?

Łuszczyca jest chorobą, z którą mierzy się sporo osób, w Polsce około 1 mln. osób przeważnie w wieku 20-40 lat. Jak wygląda leczenie łuszczycy? I jakie pierwsze objawy łuszczycy możemy zauważyć. Warto wiedzieć, jak przebiega choroba oraz jak się przygotować na leczenie. Dziś zatem pochylimy się bardziej nad tematem łuszczycy.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest chorobą zapalną skóry. Podczas jej przebiegu może dochodzić do wielu zaostrzeń oraz remisji. Jednak istotne jest to, że nie ma możliwości zarażenia się nią, co jest dosyć dobrą wiadomością.
Pierwsze objawy łuszczycy dotyczą przede wszystkim zmian skórnych. Pojawiają się rumiane grudki ze srebrną łuską. Ich pojawienie się wiążę przede wszystkim z nadmiernym podziałek komórek naskórka, a także zaburzeniem w procesie złuszczania komórek. Często też łuszczyca współistnieje z innymi chorobami, jak np. cukrzyca czy nadciśnienie.
Warto jak najszybciej zabrać się za leczenie łuszczycy, gdyż choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie. Trzeba zrezygnować z basenu, sauny, mierzyć się z problemami w sferze seksualnej, a czasami prowadzi nawet do depresji.
Trudno jednak powiedzieć, co wpływa na powstawanie choroby. Przeważnie ma prawdopodobnie podłoże genetyczne. Jeśli oboje rodziców miało łuszczycę, to potomstwo ma 50% szans na chorobę.
Objawy łuszczycy
Jeśli chodzi o pierwsze objawy łuszczycy, to dosyć łatwo je rozpoznać. Chociaż przeważnie kojarzymy z nią czerwone plamy ze srebrną łuską, to nie jest to jedyny objaw. Do typowych zaliczamy jeszcze: ból, swędzenie, pieczenie, plamki różnych rozmiarów, ropne wypryski, krwawiące pęknięcia, a nawet zgrubiałe paznokcie.
Jednak o objawach decyduje przede wszystkim postać choroby. Jeśli dochodzi przykładowo do łuszczycy stawów, może występować obrzęk i sztywność stawów. Początek łuszczycy zauważa się przede wszystkim na głowie (często myli się ją z łupieżem). Z czasem choroba może objąć dosyć spory obszar.
Na łuszczycę przede wszystkim są narażone okolice głowy oraz miejsce szczególnie narażone na obtarcia i urazy, jak np. kolana, pachy, dłonie czy łokcie. Na szczęście nie trzeba się martwić, bo choroba nie prowadzi do wypadania włosów.
Leczenie łuszczycy
Przede wszystkim leczenie łuszczycy polega na walczeniu ze zmianami na skórze w wyniku łuszczycy. Trzeba także doprowadzić do remisji objawów i postarać się jak najdłużej utrzymać ten stan. Jeśli łuszczyca obejmuje do 25% powierzchni ciała wystarcza całkowicie leczenie zewnętrzne.
W takiej sytuacji korzysta się z preparatów złuszczających, które pozwolą na usunięcie srebrnej łuski z ciała. Produkty te powinny zawierać dużą ilość mocznika lub kwasu salicylowego. Potem sięga się po dermokosmetyki, które pozwalają ograniczyć proliferację naskórka. Czasami też sięga po leki z witaminą D.
Więcej o łuszczycy znajdziesz tutaj: https://febumed.pl/oferta_/50-Leczenie-luszczycy
Gdy łuszczyca obejmuje ponad 25% ciała, pacjent jest w złem kondycji psychicznej lub leczenie nie przynosi poprawy, stawia się na leki immunosupresyjne. Jest to jednak spore obciążenie dla organizmu, dlatego sięga się po to w ostateczności.