Domowe inhalacje na katar i przeziębienie

Katar czy przeziębienie są dokuczliwe, szczególnie w okresie jesiennym, a także letnim, kiedy to alergicy zmagają się z nasilonymi objawami swojej dolegliwości. Mimo przyjmowanych leków, uczucie zatkanego nosa, czy drapania w gardle, może towarzyszyć nam przez dłuższy czas. Poznajmy więc sposoby, na samodzielne przygotowanie domowych inhalacji, dzięki którym zwalczymy wodnisty katar, a także objawy przeziębienia.

Jak przygotować inhalację?

Wbrew pozorom, nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu czy roztworów. Okazuje się, że wszystko to możemy przygotować samodzielnie, w zaciszu domowym. Doceńmy więc leczniczą moc ziół, które są od ręki dostępne w każdej aptece, a także sklepie zielarskim. Działają one nawilżająco i odkażająco na drogi oddechowe. Niektóre z nich pomaga nawet w odkrztuszaniu wydzieliny. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są:

  • szałwia lekarska
  • rumianek pospolity
  • anyż
  • babka lancetowata

Gdy już zaopatrzymy się w zioła, wystarczy garść wrzucić do miski i zalać wrzątkiem. Należy chwilę odczekać, zanim zioła zaparzą się w gorącej wodzie. Głowę przykrywamy ręcznikiem, a następnie pochylamy się nad miską z naparem. Przez kilka lub kilkanaście minut spokojnie wdychamy parę. Pamiętajmy by brać wdech nosem, a wydech ustami. Głębokie oddechy sprawią, że się zrelaksujemy, a wdychany napar rozrzedzi zalegającą wydzielinę. Po kilkunastu minutach powinniśmy poczuć wyraźną różnicę. Zatoki zostaną udrożnione, przez co łatwiej będzie nam oddychać, a także pozbędziemy się dyskomfortu zatkanego nosa. Dodatkowym plusem będzie to, że tego typu inhalacje pomogą nam załagodzić podrażnienia, które powstają np. przy częstym używaniu chusteczek.

Domowe inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych

Olejki eteryczne, równie łatwo dostępne co zioła, charakteryzują się podobnymi właściwościami. Tego typu inhalacje polecane są szczególnie w przypadku zalegającej w oskrzelach wydzieliny, a także przy uporczywym katarze. Do przyrządzenia będziemy potrzebowali miski, wrzątku i wybranego olejku eterycznego.

Inhalacja z wykorzystaniem olejku tymiankowego

Pomoże przy zapaleniu migdałków i zatkanych zatokach. Do wrzątku dodajemy około 3-4 kropel olejku, następnie głęboko i spokojnie wdychamy opary przez klika minut. Szybko powinniśmy poczuć ulgę, a oddychanie stanie się łatwiejsze. Pamiętajmy jednak, że olejek tymiankowy nie jest zalecany kobietom w ciąży i osobom chorującym na nadciśnienie.

Inhalacja olejkiem eukaliptusowym

Sprawdza się przy leczeniu anginy, przeziębienia czy zapalenia zatok. Odznacza się właściwościami bakteriobójczymi i przeciwgorączkowymi. Podobnie jak w przypadku olejku tymiankowego, procedura jest taka sama. Kilka kropel dodajemy do wrzątku i spokojnie wdychamy przez około 10-15 minut. Pamiętajmy, że w przypadku anginy, powinniśmy tego typu inhalację powtarzać przez kilka dni.

Inhalacja przy pomocy olejku z drzewa herbacianego

Szczególnie pomocna przy ostrym zapaleniu gardła, a także uciążliwym kaszlu. We wrzątku rozpuszczamy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Opary należy wdychać przez około 5 minut, przy czym inhalacja powinna być systematycznie powtarzana. Nie powinny go stosować małe dzieci, kobiety w ciąży, alergicy.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.