Czym jest tężyczka i jakie są jej przyczyny?

Tężyczka to dość poważne schorzenie, którego można się obawiać. Charakteryzuje się mrowieniem w różnych partiach ciała, ale również częstym występowaniem skurczy mięśni. Dzieli się ją na tężyczkę jawną oraz utajoną. Najpoważniejszym objawem tej choroby są niekontrolowane skurcze mięśni, nad którymi bardzo ciężko jest zapanować. Jedną z najbardziej znanych przyczyn występowania tężyczki w ludzkim organizmie jest niedostateczny poziom wapna.

Tężyczka – główne rodzaje

Jak już zostało wspomniane tężyczkę można podzielić na dwie podstawowe grupy, a więc jawną i utajoną. Oto kilka podstawowych cech obu tych przypadłości:

  • tężyczka jawna – związana jest najczęściej z różnorodnymi zaburzeniami hormonalnymi. Osoby, które zmagają się z taką dolegliwością mają niekontrolowane skurcze mięśni, ale też wzmożoną pobudliwość nerwową. Co istotniejsze taki rodzaj tężyczki może pojawić się u człowieka np. po przeprowadzeniu skomplikowanego zabiegu chirurgicznego, który opiera się na usunięciu przytarczyc. Zaburzenia mogą być ściśle związane z zanikiem grasicy. Do tężyczki jawnej doprowadzić może zbyt częste stosowanie leków moczopędnych, więc jeśli ktoś decyduje się na ich używanie, powinien to bardzo dokładnie skonsultować ze specjalistą,
  • tężyczka utajona – drugim rodzajem tężyczki jest ta utajona, która pojawia się, gdy w organizmie nie ma zbyt dużej ilości wapna. Nie pojawiają się jednak wtedy samoistne skurcze mięśni, lecz występuje niewielka pobudliwość nerwowa. Pierwszym objawem tej wersji tężyczki może być zdecydowanie szybszy oddech, ale też zwiększenie pH. Tężyczka utajona często występuje razem z napadami lękowymi.

Jak widać warto przeprowadzić dokładne badania i mieć stuprocentową pewność tego, czy ma się taką chorobę i jakie kroki można podjąć, aby skutecznie się z niej wyleczyć.

Tężyczka – jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Najczęstsze przyczyny tężyczki to przede wszystkim powikłania po zabiegach chirurgicznych. Często tężyczki można nabawić się po przypadkowym usunięciu gruczołu przytarczycowego. Oprócz tego należy zwrócić na niski poziom wapna, ale też na niedostateczną ilość witaminy D. W związku z tym warto sięgać nie tylko po witaminy, ale też po sprawdzone suplementy diety, w których znajdzie się duże ilości wapna. Przyczyną tężyczki może być także stosowanie leków moczopędnych i niedobór potasu oraz magnezu. Jak widać przyczyn może być sporo, dlatego zaleca się udanie do specjalisty i postawienie rzetelnej diagnozy, a następnie rozpoczęcie fachowego leczenia.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.