Jęczmień – przyczyny i objawy

Jęczmień jest niewielką grudką z wyraźnym żółtym czubkiem, pojawiającą się w okolicy oka. Infekcja zazwyczaj znika samoistnie, choć w niektórych sytuacjach mogą wystąpić komplikacje. Jakie są przyczyny i objawy jęczmienia? Kiedy należy udać się do lekarza?

Przyczyny powstawania jęczmienia

Do pojawienia się jęczmienia na oku może przyczynić się wiele czynników. Powodem wystąpienia infekcji może być nieodpowiednia higiena okolic oczu i niestaranne zmywanie makijażu. Znaczenie ma także noszenie soczewek kontaktowych, ponieważ niezbędna jest wówczas właściwa higiena tego obszaru twarzy, która często jest zaniedbywana.

Długotrwałe przebywanie na słońcu lub w zadymionych pomieszczenia też może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia jęczmienia. Podobnie jest z wystawianiem oczu na szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, takie jak smog.

W grupie ryzyka są również osoby:

  • z łojotokowym zapaleniem skóry,
  • w podeszłym wieku,
  • cierpiące na alergię oczną,
  • borykające się z trądzikiem różowatym,
  • z obniżoną odpornością, np. wskutek chorób,
  • bagatelizujące własne wady wzroku.

Objawy jęczmienia

Symptomy jęczmienia są bardzo charakterystyczne, więc łatwo je rozpoznać. Oprócz typowej grudki z żółtym czubkiem lub krostki na powiece, do objawów jęczmienia zalicza się: zaczerwienienie, obrzęk powieki, ból, ropień występujący na powiece lub pod nią, swędzenie i łzawienie oka, a także zwiększona wrażliwość na światło.

Leczenie jęczmienia

Zazwyczaj jęczmień znika po upływie kilku dni samoistnie lub z pomocą domowych sposobów, jak na przykład nacieranie chorego miejsca złotą obrączką. Ta metoda walki z infekcją jest skuteczna z uwagi na bakteriobójcze właściwości złota. Nacieranie natomiast wzmaga przepływ krwi, dzięki czemu chore miejsce jest bardziej ukrwione. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszej dezynfekcji obrączki.

Nie należy natomiast zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli jęczmień utrzymuje się ponad 2 tygodnie. Specjalista powinien zbadać oko również, jeśli jęczmień znajduje się w okolicy kąta oka przyśrodkowego lub gdy guzek powoduje obrzęk przyczyniający się do zaburzeń widzenia. W skrajnych przypadkach może dojść do wysokiej gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, czy obecności ropy wypływającej z oka.

Podsumowanie

Pojawienie się jęczmienia zwykle nie wiąże się z groźnymi konsekwencjami. Objawia się on występowaniem charakterystycznej zmiany w okolicy oka, której towarzyszy ból, swędzenie i łzawienie oka, obrzęk powieki czy zwiększona wrażliwość na światło. Zazwyczaj domowe sposoby wystarczą by się go pozbyć.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.