Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najpopularniejszych wad wzroku, z którą musi mierzyć się człowiek. Inaczej wada ta nazywana jest niezbornością. Objawia się zniekształconym obrazem widzenia, za co odpowiedzialna jest niewłaściwie funkcjonująca rogówka ludzkiego oka. W efekcie obraz, który widzi się na co dzień jest rozmazany i nieostry. Może to powodować wiele problemów życiowych, np. podczas wykonywania różnorodnych obowiązków służbowych. 

Astygmatyzm – objawy oraz przyczyny

Istnieje kilka objawów astygmatyzmu, które mogą być zauważone przez osoby obarczone tą przypadłością. Nigdy nie powinno się ich lekceważyć. Wśród takich objawów znajdują się:

  • silne bóle głowy, które często się powtarzają,
  • tarcie oczu,
  • widzenie prostych linii w niewłaściwy sposób, a więc są one zakrzywione,
  • częste przekrzywianie głowy,
  • nieostrość widzenia,
  • częste mruganie.

W przypadku zauważenia u siebie takich objawów można zapisać się na wizytę u specjalisty, który na pewno postawi szybką oraz rzetelną diagnozę. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można mieć stuprocentową pewność tego, że zacznie się leczenie i ma się szanse na normalne funkcjonowanie w przestrzeni.

Przyczyną występowania astygmatyzmu może być m.in. deformacja soczewki, ale też gałki ocznej. Oprócz tych przyczyn wyróżnia się także kilka innych, w tym: nieregularną krzywiznę rogówki, blizny występujące na rogówce, patologia soczewki. To tylko niektóre z przyczyn, dlatego warto udać się do specjalisty i dowiedzieć się na temat astygmatyzmu nieco więcej, aby móc w porę zareagować i zadbać o własne oczy.

Astygmatyzm – w jaki sposób leczyć tę przypadłość?

Istnieją różne metody leczenia astygmatyzmu, a pacjenci powinni skupić się na tych zdecydowanie najskuteczniejszych. Oczywiście nie musi to być łatwe, jednak w porozumieniu ze specjalistą można zdziałać cuda. Korygować astygmatyzm można przy pomocy specjalnych szkieł cylindrycznych. Odpowiadają one za załamywanie promieni świetlnych. Zawsze są dobierane do konkretnej wady wzroku, a więc do pacjenta, który będzie ich potrzebował.

Astygmatyzm można także wyleczyć działaniem operacyjnym. Ta sztuka realizowana jest z powodzeniem od wielu lat. Wykorzystuje się do tego specjalne zabiegi laserowe, dzięki którym można pozbyć się wady wzroku nawet o wartości -6,0 dioptrii. Oczywiście ostateczną decyzję w tym zakresie zawsze będzie podejmował okulista, który musi dokładnie przebadać pacjenta i przeprowadzić u niego specjalistyczny wywiad. To okulista podejmuje decyzję, czy pacjent może zostać poddany operacji.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.