Zaćma – groźna choroba oczu

Zaćma znana również pod nazwą katarakta to poważne schorzenie dotykające narządu wzroku. Choć powszechnie kojarzy się z chorobą występującą u osób starszych, może rozwinąć się także u dzieci. Największą konsekwencją, jaką niesie za sobą zaćma, jest utrata zdolności widzenia. Według ustaleń Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie ona jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wzroku. 

Czym jest zaćma?

Zaćma to poważna choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki, przez co nie jest ona w stanie całkowicie absorbować docierającego do gałki ocznej światła. Widziany obraz jest więc zamazany i nieostry. Jej pierwsze oznaki pojawiają się u niektórych osób głównie po 55 roku życia – soczewka traci wtedy swoją elastyczność i przejrzystość.

Operacyjne usunięcie zaćmy zalicza się do jednego z najczęściej wykonywanych zabiegów z dziedziny okulistyki. W Polsce liczba zoperowanych osób wynosi 3 tysiące na milion.

Rodzaje zaćmy

Katarakta może rozwinąć się już w okresie prenatalnym – wtedy mówimy o zaćmie wrodzonej. Jej przyczyn należy doszukiwać się w lekach przyjmowanych przez kobietę w czasie ciąży, przebytych chorobach (to dlatego różyczka, czy wbrew pozorom niegroźna opryszczka uchodzą za groźne dla płodu) oraz zmianach chromosomowych. Zaćma może mieć również podłoże genetyczne – świadczy o tym ok. 30% przypadków. Zmętnienie soczewki oka o charakterze wrodzonym dzieli się na kilka typów. Oto kilka z nich:

  • zaćma warstwowa – zmętnienie tylko częściowo obejmuje centrum soczewki;
  • zaćma jądrowa – zamglenie lokalizuje się w centralnej części soczewki;
  • zaćma całkowita – występuje na całej soczewce;
  • zaćma błoniasta – gdy torebka soczewki zostaje uszkodzona.

W przypadku zaćmy nabytej wyróżnia się kilka jej etapów. Gdy zamglenie występuje tylko dookoła soczewki, mamy do czynienia z zaćmą początkową. Gdy obejmuje ono już całą soczewkę, można mówić o zaćmie zaawansowanej. W momencie, kiedy dochodzi do całościowego zmętnienia soczewki, zaćmę można uznać za dojrzałą. Ostatnim, najgroźniejszym stopniem zaawansowania jest tzw. zaćma przejrzała, która niesie za sobą nieodwracalną ślepotę.

Typowe objawy

Bez względu na to, na jaki rodzaj zaćmy cierpi pacjent, jej symptomy są do siebie bardzo zbliżone. Brak ostrości obrazu, dostrzeganie tylko konturów widzianych przedmiotów, nierozróżnianie barw stanowią wspólny mianownik dla tego schorzenia. Chorzy odczuwają dyskomfort zwłaszcza przy jasnym świetle. W pewnych przypadkach może dochodzić nawet do podwójnego widzenia.

Komplikacje wynikające z nieleczenia zaćmy mogą być bardzo poważne. Odwlekanie operacji prowadzi nawet do odwarstwienia siatkówki i trwałej utraty wzroku. Im szybsza zatem konsultacja ze specjalistą i wym większe szanse na wyleczenie.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.