• Start
  • Zdrowie
  • Choroba Hashimoto – jakie produkty warto wprowadzić do swojej diety?

Choroba Hashimoto – jakie produkty warto wprowadzić do swojej diety?

Choroba Hashimoto to schorzenie cywilizacyjne, z którego powodu cierpi duża część populacji, szczególnie kobiety. Faktem jest, że oprócz odpowiedniej pomocy farmakologicznej, kluczowa jest także zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie prozdrowotnych produktów do swojego jadłospisu. Dieta Hashimoto nie musi być nudna, niesmaczna i monotonna – warto zapoznać się z zasadami jakich produktów unikać, a jakie sprzyjają zahamowaniu choroby i odpowiednio zaplanować posiłki. Poniżej zebrano najważniejsze reguły.

Napoje

Odpowiednia podaż płynów jest niezwykle ważna w diecie Hashimoto. Najbardziej polecana jest woda, ze względu na zerową kaloryczność i doskonałe właściwości nawadniające. Można także spożywać herbaty owocowe i ziołowe, jeżeli tylko nie zawierają w składzie cukru. Warto zaś unikać alkoholu, zbyt mocnej kawy oraz słodzonych napojów gazowanych.

Nabiał

Jeżeli dana osoba nie cierpi na nietolerancję laktozy, nie musi całkowicie wykluczać nabiału z diety. Najlepsze będą produkty niskotłuszczowe, np. chudy twaróg, kefir, jogurt. Warto ograniczyć tłuste sery, wysoko przetworzone serki topione oraz śmietanę. Jajka nie są przeciwwskazane, o ile chory nie cierpi na alergię na nie oraz przestrzega zalecanej ilości.

Mięso i ryby

Produkty te są doskonałym źródłem białka, nie należy więc wykluczać ich z jadłospisu. Należy wprowadzić chude mięso, np. kurczaka, indyka, chudą wołowinę oraz cielęcinę. Warto także pamiętać, że ryby zawierają prozdrowotne tłuszcze omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produktami, których należy unikać są podroby, wieprzowina, mięso wędzone i smażone na dużej ilości tłuszczu lub w panierce.

Tłuszcze

Głównym źródłem tłuszczu w diecie Hashimoto powinny być oleje roślinne, np. słonecznikowy, rzepakowy, lniany, czy oliwa z oliwek. Nie poleca się zaś nadużywania masła, smalcu, masła orzechowego i utwardzonej margaryny.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę diety i znaleźć się w każdym posiłku. Należy jednak pamiętać, że niektóre produkty, takie jak owoce suszone i puszkowane lub daktyle zawierają dużą ilość cukru i nie są zalecane dla chorych. Jeżeli chodzi o warzywa, warto ograniczyć warzywa kapustne powodujące wzdęcia, a także rośliny strączkowe i bataty.

Jak widać, dieta Hashimoto to nie tylko sałata i kurczak. Odpowiednio zbilansowane posiłki pozwolą zapanować nad chorobą i znacznie poprawić swoje samopoczucie. Warto zastosować się do powyższych rad i wprowadzić pozytywne zmiany na dłużej.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.