Borykasz się z bólem menstruacyjnym? Oto sposoby, które złagodzą ten problem

Zmęczenie, nagłe zmiany nastroju, ból piersi i skurcze w podbrzuszu. Brzmi znajomo? Każda kobieta zna to, aż za dobrze. To dolegliwości, które odczuwamy co miesiąc i oznaczają one zbliżającą się miesiączkę. Jeżeli Tobie też dokucza ból brzucha podczas tych dni, to trafiłaś idealnie! Czytaj dalej, a dowiesz się jak skutecznie pozbyć się skurczy menstruacyjnych i znacząco poprawić jakość swojego życia.
Czym jest ból menstruacyjny i czy wszystkie odczuwamy go tak samo
Ból i dyskomfort, który towarzyszy nam podczas krwawienia jest naturalną dolegliwością. Wywołują go skurcze mięśni macicy oraz zmiany hormonalne, które wpływają na wzmożoną podatność tkanek na ból. Zwiększona produkcja prostaglandyny odpowiada za częste i silnie odczuwane skurcze w podbrzuszu, a nawet w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. W większości przypadków ból mija po ok. 3 dniach od rozpoczęcia krwawienia. Jednak nie wszystkie kobiety odczuwają taki sam dyskomfort. Te z nas, które narażone są na silny stres, borykają się z obfitymi miesiączkami, walczą z nadwagą czy nadużywają używek, znacznie częściej skarżą się na mocniejsze dolegliwości.
Skuteczne sposoby na walkę z bólem
Najlepszą rzeczą, którą możesz dla siebie zrobić, jest zmienienie trybu życia, bądź dodanie do niego kilku bardzo istotnych aspektów. Badania wykazały, że kobiety aktywne fizycznie, unikające niezdrowej żywności i używek, znacznie lepiej znoszą miesiączkę. Staraj się więc uprawiać sport np. jogę, która skutecznie rozciąga mięśnie i pamiętać o zbilansowanej diecie bogatej w żelazo i magnez. Jednak jeśli ból już Cię dopadł możesz poradzić sobie z nim za pomocą sprawdzonych sposobów.
- Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe takie jak No-spa czy Ibuprofen, który dodatkowo ogranicza wydzielanie prostaglandyny w organizmie, skutecznie niwelują ból. Odradza się stosownie środków zawierających kwas acetylosalicylowy, który może spowodować wzmożone krwawienie.
- Odpowiednia dawka odpoczynku i relaksu, stres wywołuje bowiem mocniejsze skurcze.
- Ciepłe okłady. Idealnie sprawdzi się tutaj termofor czy butelka z ciepłą wodą położona na naszym podbrzuszu. Wyższa temperatura rozluźnia mięśnie, dlatego już po kilku minutach powinnyśmy odczuć ulgę.
- Uprawianie delikatnego sportu. Postaw na spacery na świeżym powietrzu i rozciąganie, które pomoże rozluźnić mięśnie. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać i nie podnosić ciężkich rzeczy.
- Ograniczenie spożywania mocnej kawy i herbaty, zamiast nich przywitaj dzień od zaparzenia i wypicia ziół.
Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością poczujesz się lepiej, jednak jeśli ból jaki odczuwasz podczas miesiączki uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ból taki może bowiem oznaczać zmiany chorobowe takie jak endometrioza czy zaburzenia w pracy tarczycy.