• Start
  • Zdrowie
  • Długość snu – ile godzin spać, aby zachować zdrowie?

Długość snu – ile godzin spać, aby zachować zdrowie?

Sen jest niezwykle ważny nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia, ale także zachowania zdrowia. Jego niedobory możesz odczuć ze dwojoną siłą dopiero nawet po kilku miesiącach lub latach. Warto więc na bieżąco dbać o właściwą higienę snu. Sprawdź, ile godzin powinieneś/aś spędzić w łóżku, aby zachować zdrowie.

Ile godzin powinieneś spać?

Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. W tym zakresie warto więc słuchać swojego organizmu, który daje najlepsze wskazówki. Na podstawie badań i obserwacji ustalono jednak zbliżone ramy czasowe. Pozwalają one ocenić, czy ilość czasu, którą spędzamy w łóżku, jest optymalna.

Zakłada się, że dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu na dobę, aby zachować zdrowie. Jeśli jednak przesypiasz godzinę więcej lub mniej, nie masz powodu do zmartwień, o ile robisz to, słuchając własnego ciała. Większe anomalie mogą być już niebezpieczne. Zauważyłeś/aś je u siebie? Zastanów się nad konsultacją z lekarzem, ponieważ może to być pierwszy zwiastun nadchodzącej choroby.

Warto wiedzieć, że długość snu różni się od wieku człowieka. Noworodki przesypiają od 14 do 17 godzin w ciągu doby, co jest zupełnie naturalne. Liczba ta zmniejsza się wraz z wiekiem. Przykładowo maluchy mające rok lub dwa spędzają w łóżku już tylko od 11 do 14 godzin, a przedszkolaki od 10 do 13 godzin. 

Skutki braku snu

Niestety skutki braku snu mogą być bardzo groźne. To nie tylko zmęczenie w ciągu dnia i sińce pod oczami, ale także liczne choroby. Jeśli śpisz 5 i mniej godzin na dobę, może to spowodować:

  • silne, przewlekłe bóle głowy prowadzące nawet do migreny - uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie, a ich leczenie wcale nie jest proste;
  • nadwagę lub otyłość - właściwy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego metabolizmu oraz zrównoważonego łaknienia; jeśli się nie wysypiasz, zaburzasz ten proces;
  • choroby jelit - stany zapalne, SIBO czy choroba Leśniowskiego-Crohna znacznie łatwiej rozwijają się, jeśli się prawidłowo nie wysypiasz;
  • choroby serca oraz układu krążeniowego - brak snu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego;
  • cukrzycę - brak snu prowadzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej organizmu, a to z kolei może spowodować rozwój cukrzycy;
  • choroby związane z utratą pamięci - nieodpowiedni sen zaburza proces regeneracji komórek mózgowych, co przyśpiesza, a także zwiększa szansę na chorobę Alzheimera oraz demencję w przyszłości.

Jak przesypiać odpowiednią liczbę godzin?

Wiesz już, ile godzin spać. Teoria jest jednak znacznie łatwiejsza niż praktyka. Często nie mamy czasu, aby się wyspać lub dopada nas bezsenność. W tym drugim przypadku skonsultuj się z lekarzem. W pierwszym natomiast nie ma innego sposobu jak wyznaczenie sobie sztywnych ram, w których trakcie odpoczywasz w łóżku. Z pewnością nie będzie to łatwe, jednak w przyszłości dostarczy Ci wymiernych korzyści. Aby sen był jeszcze bardziej efektywny, zadbaj o częste zmiany pościeli, wietrzenie sypialni, przyjemny zapach, np. olejków aromatycznych oraz muzykę relaksacyjną przed zaśnięciem.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.