Długość snu – ile godzin spać, aby zachować zdrowie?

Sen jest niezwykle ważny nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia, ale także zachowania zdrowia. Jego niedobory możesz odczuć ze dwojoną siłą dopiero nawet po kilku miesiącach lub latach. Warto więc na bieżąco dbać o właściwą higienę snu. Sprawdź, ile godzin powinieneś/aś spędzić w łóżku, aby zachować zdrowie.
Ile godzin powinieneś spać?
Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. W tym zakresie warto więc słuchać swojego organizmu, który daje najlepsze wskazówki. Na podstawie badań i obserwacji ustalono jednak zbliżone ramy czasowe. Pozwalają one ocenić, czy ilość czasu, którą spędzamy w łóżku, jest optymalna.
Zakłada się, że dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 8 godzin snu na dobę, aby zachować zdrowie. Jeśli jednak przesypiasz godzinę więcej lub mniej, nie masz powodu do zmartwień, o ile robisz to, słuchając własnego ciała. Większe anomalie mogą być już niebezpieczne. Zauważyłeś/aś je u siebie? Zastanów się nad konsultacją z lekarzem, ponieważ może to być pierwszy zwiastun nadchodzącej choroby.
Warto wiedzieć, że długość snu różni się od wieku człowieka. Noworodki przesypiają od 14 do 17 godzin w ciągu doby, co jest zupełnie naturalne. Liczba ta zmniejsza się wraz z wiekiem. Przykładowo maluchy mające rok lub dwa spędzają w łóżku już tylko od 11 do 14 godzin, a przedszkolaki od 10 do 13 godzin.
Skutki braku snu
Niestety skutki braku snu mogą być bardzo groźne. To nie tylko zmęczenie w ciągu dnia i sińce pod oczami, ale także liczne choroby. Jeśli śpisz 5 i mniej godzin na dobę, może to spowodować:
- silne, przewlekłe bóle głowy prowadzące nawet do migreny - uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie, a ich leczenie wcale nie jest proste;
- nadwagę lub otyłość - właściwy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego metabolizmu oraz zrównoważonego łaknienia; jeśli się nie wysypiasz, zaburzasz ten proces;
- choroby jelit - stany zapalne, SIBO czy choroba Leśniowskiego-Crohna znacznie łatwiej rozwijają się, jeśli się prawidłowo nie wysypiasz;
- choroby serca oraz układu krążeniowego - brak snu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego;
- cukrzycę - brak snu prowadzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej organizmu, a to z kolei może spowodować rozwój cukrzycy;
- choroby związane z utratą pamięci - nieodpowiedni sen zaburza proces regeneracji komórek mózgowych, co przyśpiesza, a także zwiększa szansę na chorobę Alzheimera oraz demencję w przyszłości.
Jak przesypiać odpowiednią liczbę godzin?
Wiesz już, ile godzin spać. Teoria jest jednak znacznie łatwiejsza niż praktyka. Często nie mamy czasu, aby się wyspać lub dopada nas bezsenność. W tym drugim przypadku skonsultuj się z lekarzem. W pierwszym natomiast nie ma innego sposobu jak wyznaczenie sobie sztywnych ram, w których trakcie odpoczywasz w łóżku. Z pewnością nie będzie to łatwe, jednak w przyszłości dostarczy Ci wymiernych korzyści. Aby sen był jeszcze bardziej efektywny, zadbaj o częste zmiany pościeli, wietrzenie sypialni, przyjemny zapach, np. olejków aromatycznych oraz muzykę relaksacyjną przed zaśnięciem.