Czym jest kolka nerkowa i jak długo trwa?

Atak kolki nerwowej to potężny cios. Ból w połączeniu z parciem na pęcherz często jest nie do zniesienia. Szukanie ratunku w dostępnych środkach medycznych może okazać się nieskuteczne. Jak znaleźć efektywne rozwiązanie w takiej sytuacji?

O nerki zawsze trzeba dbać

Posiadające zabawny kształt fasoli, nerki należą do kluczowych organów w naszym ciele. Położone są w lustrzanym odbiciu, symetrycznie, tuż za żołądkiem. To najważniejszym elementem układu moczowo-płciowego, filtrując płyny ustrojowe wydalają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. W przypadku ich uszkodzenia trucizna zostaje w naszym ciele. Bardzo szybko może okazać się, że jest to dosłownie zabójczy proces. Aby zadbać o ich zdrowie musimy dbać przede wszystkim o: codziennym piciu wody w odpowiedniej ilości, unikanie nadwagi i za dużego poziomu cholesterolu a także zachować odpowiednią kondycję fizyczną. Co jednak gdy…

Odczuwamy ból nerek?

Nie ignorujmy sygnałów alarmowych wysyłanych przez nasze ciało! Szczególnie, gdy dotyczy to nerek. Jeżeli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort w okolicach lędźwi koniecznie udajmy się do lekarza. Jeżeli ból jest nie do zniesienia może oznaczać to, że cierpimy na kolkę nerkową. Żartów nie ma – to najczęściej spotykany objaw kamicy nerkowej. Jakie mogą być skutki zaniedbań?

Kamienie w łazience

Kamienica nerkowa powoduje, że w drogach moczowych powstają nierozpuszczalne złogi. Choć w pierwszej fazie choroby są one usuwane w naturalny sposób, to w późniejszym okresie stają się za duże i zalegają powodując zatory i duży ból. Dolegliwości spowodowane są napierającym moczem i barkiem możliwości jego wydalenia. Jak pozbyć się kamieni nerkowych? Czy istnieje ratunek? Okazuje się, że jest kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem. Czasem wystarczy specjalna dieta oraz preparaty naturalne. Czasem jednak zmiany są tak duże, że wymagają interwencji chirurgicznej.

Czy da się uchronić przed bólem?

Chcąc uniknąć dolegliwości nerkowych pamiętajmy o tym, że o nerki zawsze trzeba dbać. Pomocne jest także minimalizowanie czynników wpływających na rozwój choroby. Wystrzegajmy się zatem odwadniania czy zmuszania się do wstrzymywania moczu. Częste stany zapalne układu moczowego czy infekcje bakteryjne są dużym czynnikiem ryzyka. Nadmiar kwasu moczowego czy fosforanów może również sprzyjać tworzeniu się kamieni.

Kolka nerkowa jest bardzo dokuczliwą chorobą. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku każdej dolegliwości zdrowotnej lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego o nerki warto zatroszczyć się już dziś!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.