• Start
  • Uroda
  • Maść z żyworódki - przywrócony do łask skarb natury

Maść z żyworódki - przywrócony do łask skarb natury

Maść z żyworódki posiada lecznicze właściwości, coraz częściej doceniane przez zwolenników medycyny naturalnej. Czy rzeczywiście warto stosować produkty z żyworódki, dowiesz się z poniższego artykułu.

Właściwości maści z żyworódki

Maść z tak szczególnej rośliny jak żyworódka, ma wiele cennych cech - działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, odkażająco, a nawet regenerująco. Poleca się jej regularne stosowanie w przypadku schorzeń skóry, takich jak egzema, trądzik, wrzody lub liszaje. Zadziwiajace działanie żyworódki wykorzystuje się przy oparzeniach, odleżynach oraz bliznach pooperacyjnych. Jest to wyrób medyczny o działaniu przeciwzapalnym, dlatego można ją stosować na błony śluzowe przy bólu zęba lub na atopowe zapalenie skóry. Maść z żyworódki warto zabierać ze sobą na wakacje - skutecznie łagodzi swędzenie po ukąszeniach owadów.

Jak powstaje maść?

 Wyrób medyczny leczniczy z żyworódki powstaje z egzotycznej rośliny o nazwie żyworódka pierzasta (Kalanchoe pinnata). Chociaż rośnie ona w tropikalnym klimacie m.in. Madagaskaru, Ameryki Środkowej, można ją także hodować w domu w doniczce. W środowisku naturalnym dorasta do metra wysokości, w warunkach domowych przypomina jednak dużo bardziej aloes. Z grubych, mięsistych liści wytwarzać można maści, soki i nalewki.

Cenny skład maści z żyworódki

Co takiego zawiera w sobie ta niezwykła roślina? Przede wszystkim stanowi bogate źródło witaminy C, soli mineralnych jak żelazo, wapń, potas, selen, glin, miedź oraz dobroczynnych kwasów tłuszczowych, jak arachidonowy i stearynowy. Witamina C to nie jedyna substancja czynna w składzie preparatu, dochodzą do niej także flawonoidy, takie jak rutyna czy kwercetyna. Te ostatnie związki to silne przeciwutleniacze, wspomagające mechanizmy obronne skóry.

Podrażnienia skóry i inne przypadłości

Jako kosmetyk leczniczy, maść z żyworódki może być stosowana nie tylko na problemy skórne. Niezwykłe właściwości żyworódki sprawiają, że idealnie wspomoże kurację rogowaciejącego naskórka na piętach czy rękach. Powstrzymuje również krwawienie dziąseł przy parodontozie. W postaci płynu, wyciąg z żyworódki wspiera organizm w walce z przeziębieniem czy anginą. Krem ochronny na bazie żyworódki, zwłaszcza z dodatkiem aloesu, polecany jest skórze suchej, pozbawionej blasku i sprężystości.

Własna uprawa żyworódki

Zyworódkę można samodzielnie wyhodować w domu, jednak pierwsze plony dostępne będą dopiero po 2 latach od posadzenia. Wtedy roślina zaczyna wykazywać najlepsze właściwości lecznicze. Do zasadzenia żyworódki potrzebna będzie doniczka wyłożona na dnie torfem, następnie grubą warstwą piasku i przykryj to warstwą żwiru oraz ziemi. Podlej żyworódkę tuż po posadzeniu. Nie dolewaj jednak wody zbyt często, bo roślina tego nie zniesie dobrze. Do doniczek warto zastosować nawozy ekologiczne, szczególnie jeśli planujesz wykorzystać swoje sadzonki w celach leczniczych.

Produkty w pełni bezpieczne

Jeśli jednak nie masz cierpliwości ani czasu, by zająć się uprawą żyworódki, sięgnij po sprawdzone rozwiązania. Wybierając maść z żyworódki, kieruj się przebadanym, w pełni naturalnym składem. W domowej apteczce nie może zabraknąć produktów do stosowania miejscowego, które świetnie odkażą drobne skaleczenia lub ukoją oparzenia słoneczne. Poza żyworódką w postaci maści, warto zaopatrzyć się także w kremy z tej wspaniałej rośliny. Maść możesz stosować do odkażania i pielęgnacji zmian skóry, krem zaś na co dzień, delikatnie wmasowując i obserwując niezwykłe efekty. Żyworódka odkryje przed Tobą moc natury, z której ciężko później zrezygnować.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.