• Start
  • Uroda
  • Dlaczego warto stosować kwas hialuronowy?

Dlaczego warto stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to składnik często wykorzystywany w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jego wyjątkowo silne właściwości nawilżające sprawiają, że jest bardzo skuteczny w nawadnianiu, i to nawet mocno przesuszonej skóry. Sprawdź, czym jest i jak działa kwas hialuronowy, a także komu poleca się jego stosowanie.

Czym jest kwas hialuronowy?

Na początku warto zaznaczyć, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkiej skórze, a także między innymi w ścianach naczyń krwionośnych, w mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. To jedna z substancji odpowiedzialnych za jędrność, gładkość i sprężystość skóry. Trzeba też uściślić, że w skórze kwas hialuronowy jest obecny w postaci hialuronianu sodu, czyli soli sodowej. Jego poziom wraz z upływem czasu obniża się, dlatego po 25. roku życia można zauważyć, że skóra staje się mniej elastyczna, bardziej sucha, a do tego wykazuje większą podatność na podrażnienia i pojawiają się na niej widoczne zmarszczki. Aby cieszyć się młodym wyglądem skóry jak najdłużej, należy zatem dość wcześnie zacząć uzupełniać niedobory kwasu hialuronowego, sięgając po odpowiednie preparaty. Nigdy nie jest jednak za późno, by to zrobić!

dlaczego warto stosowac kwas hialuronowy

Jak kwas hialuronowy działa na skórę?

Substancja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ ma wyjątkowe właściwości higroskopijne. Wiąże wilgoć w skórze właściwej i zapobiega transepidermalnej utracie wody. Kwas hialuronowy jednocześnie poprawia wchłanialność innych składników znajdujących się w kosmetyku i sprawia, że lepiej przenikają one do głębszych warstw naskórka. Warto podkreślić, że ta właściwość dotyczy szczególnie kwasu hialuronowego o niskiej masie cząsteczkowej. Z kolei kwasy hialuronowe o wyższej masie cząsteczkowej tworzą na skórze cienki hydrofilm chroniący przed odparowaniem wody i wzmacniający barierę hydrolipidową. 

Działanie kwasu hialuronowego jest jednak bardziej złożone. Jest to substancja wykazująca właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz regenerujące. Dlatego właśnie jej działanie przeciwstarzeniowe jest złożone. Stosowanie kwasu hialuronowego sprawia, że skóra jest odświeżona, wygładzona, bardziej promienna i ujędrniona. 

Komu przydadzą się kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Zastanawiasz się nad tym, czy kwas hialuronowy sprawdzi się w Twoim przypadku? Choć jest on szczególnie polecany do skóry przesuszonej i odwodnionej, to może być stosowany przez osoby z każdym rodzajem cery. Pamiętaj o tym, że nawet mieszana czy tłusta cera może zostać przesuszona na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji lub pod wpływem działania słońca! W takiej sytuacji warto zastosować właśnie kwas hialuronowy. Substancja ta poprawia też wygląd skóry kobiet będących w okresie menopauzy, który wiąże się ze spadkiem wilgoci w skórze. Co ciekawe, można go stosować także pod oczy i to w młodym wieku, zwłaszcza jeśli pracuje się długo przed komputerem.

Nie można zapomnieć o tym, że kwas hialuronowy aplikuje się także na włosy, które są przesuszone i mają rozdwojone końcówki. Po jego zastosowaniu stają się miękkie, błyszczące i mniej podatne na uszkodzenia.

Możesz samodzielnie przygotować domowe kosmetyki z kwasem hialuronowym. Wybierz kwas hialuronowy w formie żelu o stężeniu 1%, 1,5% lub 3%, który można stosować bezpośrednio na skórę, lub w formie proszku przeznaczonego do wykorzystania wyłącznie do jako składnik kosmetyków DIY. Postaw na ekologiczne kosmetyki z kwasem hialuronowym, nawet jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i skłonna do alergii oraz zaczerwienień!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.