• Start
  • Jedzenie
  • Napar z czystka – jakie ma właściwości zdrowotne?

Napar z czystka – jakie ma właściwości zdrowotne?

Dzięki popularyzacji wiedzy z dziedziny ziołolecznictwa rośnie w Polsce popularność czystka (z łac. Cistus), który od wieków wykorzystywany jest w medycynie tradycyjnej przy leczeniu infekcji wirusowych oraz chorób układu krążenia. Czy ludowe opowieści o właściwościach tego zioła mają w sobie ziarno prawdy? Na jakie schorzenia warto jest pić napar z czystka?

Remedium na schorzenia, czyli prozdrowotne właściwości herbaty z czystka

Choć czystek wciąż nie jest gruntownie przebadany przez naukę, dotychczas przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują kilka prozdrowotnych właściwości tego zioła. Czystek zawiera duże stężenie polifenoli, które mają korzystny wpływ na organizm. Badania naukowe wskazują, że w odpowiedniej ilości polifenole mają działanie:

  • antyoksydacyjne – neutralizują wolne rodniki, które są jedną z przyczyn nowotworów;
  • antyalergiczne – są inhibitorem histaminy, ;dzięki czemu zmniejszają intensywność reakcji alergicznej;
  • wzmacniające układ odpornościowy;
  • dodające energii i wzmacniające samopoczucie;
  • hamujące utlenianie się cholesterolu LDL, który jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy.

Istnieją także pojedyncze dowody na pozytywny wpływ czystka na cukrzycę typu A oraz boreliozę, a także ograniczone działanie przeciwbólowe (występujące jedynie w przypadku chorób przewlekłych, np. migreny), aczkolwiek ze względu na brak wystarczającej liczby rzetelnych badań naukowych należy w tej kwestii zachować daleko idącą ostrożność. Jeżeli chodzi o mity związane z działaniem zioła, to udowodniono że czystek nie posiada właściwości odchudzających czy antynowotworowych.

Napar z czystka – na jakie choroby?

Napar z czystka stanowi idealny suplement diety podczas sezonu grypowego, czyli w okresie od jesieni do wiosny, a także podczas leczenia niektórych przewlekłych chorób takich jak miażdżyca czy przewlekłe zapalenie zatok. By zrobić napar z czystka należy zalać jedną łyżeczkę suszu gorącą wodą o temperaturze 95-100 stopni Celsjusza, a następnie odczekać pięć do sześciu minut. Czystek stanowi także doskonałą alternatywę dla klasycznej herbaty – napar warto jest doprawić odrobiną cytryny i miodu, a w okresie letnim można go spożywać na zimno, tak jak mrożoną herbatę. Warto zaznaczyć, że czystek nie jest lekarstwem i w przypadku chorób powinien być stosowany jedynie jako suplement diety będący wzmacniającym dodatkiem do właściwego leczenia. Jako że istotna jest jakość zioła, należy kupować suszony czystek jedynie u sprawdzonych sprzedawców, czyli w aptekach lub sklepach zielarskich.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.