Magnez – właściwości i zastosowanie
Magnez to mineralny składnik, który jest zaliczany do makroelementów. Jego głównymi źródłami jest np. orzech, kasza, proso, żyto, soja, daktyle, krewetki czy figi. Działa on przede wszystkim na mięśnie. Przyczynia się do ich prawidłowej pracy. Ponadto bierze czynny udział w produkcji energii. Magnez odgrywa też niezwykle znaczącą rolę w metabolizmie węglowodanów. Jego niedobór może dawać odczuwalne objawy.
Działanie magnezu w organizmie
Magnez to bardzo ważny składnik diety. Ma on duży wpływ na stan naszego organizmu. Przede wszystkim dodaje energii oraz poprawia koncentrację, ponadto buduje kości, zapobiega rozwojowi osteoporozy, ma wpływ na regulację napięcia mięśniowego i poprawia działania mózgu.
Należy zwrócić dużą uwagę na odpowiednie dawkowanie magnezu, ponieważ jego nadmiar i niedomiar mogą mieć naprawdę znaczące skutki. Większe zapotrzebowanie na magnez występuje u osób szczególnie aktywnych fizycznie, osób uczących się, kobiet w ciąży i karmiących piersią,osobom, które są przewlekle chore.
Niedobór magnezu
Za niedobór magnezu zwykle odpowiedzialna jest nieodpowiednia dieta i brak suplementacji. Wypłukanie magnezu z organizmu może być też efektem zażywania różnych leków lub choroba. Osoby borykające się z niedoborem tego związku mogą się borykać z następującymi objawami:
- zmęczenie,
- wahania nastroju,
- problem z koncentracją,
- bóle serca,
- niepokój,
- bóle głowy,
- omdlenia,
- słabe paznokcie,
- bóle kręgosłupa,
- zaburzenia związane z regularnością miesiączkowania.
Warto zaznaczyć, że bardzo duże niedobory magnezu często mają związek z nowotworami, osteoporozą, zakrzepami itd.
Nadmiar magnezu
Niedobór magnezu może być bardzo dokuczliwy jednak jego nadmiar także ma negatywne konsekwencje. Przekroczenie odpowiedniej dawki magnezu może wywołać biegunki, nudności i zawroty głowy. Skrajny nadmiar wiąże się też z trudnościami z oddychaniem i śpiączką. Taki stan występuję jednak bardzo rzadko, gdyż zbyt duża ilość magnezu jest wydalana z moczem.
Warto jednak przestrzegać zaleceń dostępnych na ulotkach suplementów diety i nie przekraczać zaleceń. Jest to bardzo ważne!
Produkty, które są źródłem magnezu
Jak wspomniano wcześniej nie tylko suplementy diety pozwalają na uzupełnienie poziomu magnezu. Znaczenie ma także odpowiednia dieta. Dlatego warto włączyć do jadłospisu takie produkty jak np. otręby pszenne, nasiona słonecznika, soje, kaszę gryczaną, orzechy arachidowe, kasze jaglaną, czekoladę gorzką, wiórki kokosowe czy natkę pietruszki.