Dieta seniora - jaka powinna wyglądać?

Każdy z nas potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Dobrze zaplanowany jadłospis zapewni nam odpowiednie samopoczucie oraz zdrowie, co wraz z wiekiem jest niezwykle istotne. Jak powinna wyglądać dieta u seniora? Które produkty warto spożywać, a z jakich należy zrezygnować? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta u osób starszych.

Znaczenie właściwie dobranego jadłospisu

Celem odpowiednio skomponowanej diety dla seniora jest zaspokojenie zapotrzebowania organizmu i dostarczenie określonej liczby kcal. W przypadku osób starszych ważny jest dobór takich produktów, które włączone w diecie, działać będą w naturalny sposób opóźniający starzenie się oraz zmniejszenie ryzyka chorób. Istotny jest również dobór takich produktów, które odpowiadać będą aktualnym dolegliwościom oraz sprzyjających poprawie wyników badań. Każda dieta powinna też być zgodna z naszymi przyzwyczajeniami co do posiłków, które lubimy, by jej stosowanie sprawiało nam przyjemność i było zgodne z naszymi upodobaniami.

Dieta seniora. Najważniejsze zasady żywieniowe

Każdy z nas potrzebuje tych samych składników odżywczych, jednak wraz z wiekiem ich proporcja jest nieco inna. W przypadku osób starszych zmniejsza się zapotrzebowanie na energię, natomiast rośnie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego też zaleca się wprowadzić diety surowe warzywa i owoce, czy większą ilość nabiału. Warto też maksymalnie ograniczyć sól, zmienić konsystencję dań, bądź też wzbogacić je o specjalne odżywki. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć składników odżywczych z pożywienia, konieczne jest uzupełnienie niedoborów odpowiednimi suplementami diety. Suplementacja zawsze powinna być konsultowana z lekarzem i dobrana indywidualnie na podstawie badań diagnostycznych. Dieta dla seniora powinna być dostosowana do zapotrzebowania na energię, które należy wyliczyć na podstawie masy ciała oraz aktualnej aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że nadmiar i niedobór energii zawsze jest niekorzystny dla organizmu i oddziałuje na nasze zdrowie.

Dieta u osób starszych. Składniki posiłków

Podstawowym źródłem energii w diecie seniora powinny być węglowodany (50–70%), tłuszcze powinny zawierać się w przedziale 20–35%, natomiast ilość spożywanego białka nie powinna przekraczać 15% wartości diety. W jadłospisie powinny znaleźć się takie elementy jak: cynk, żelazo, wapń, witamina B6, B12, witamina C oraz witamina D w dawce 2000 j.m./dobę. Układając dietę, warto zwrócić uwagę na przyjmowane leki, które mogą zwiększać wydalanie poszczególnych składników odżywczych, bądź zmniejszać ich wchłanianie. Przyjmowanie leków może też wpływać na łaknienie oraz zmniejszać smak i apetyt. Posiłki powinny być niewielkiej objętości, zróżnicowane i świeżo przygotowane. Przynajmniej jeden z nich powinien być podawany na ciepło. Prócz posiłków konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody. Zaleca się wypijać 2 litry płynów dziennie, czyli co najmniej 8 szklanek każdego dnia. Mogą być to również zupy, soki warzywne, mleczne napoje, czy herbaty.
Każda dieta u osób starszych jest zależna od stanu zdrowia, zapotrzebowania oraz preferencji danej osoby. Jadłospis musi powstać na podstawie zapotrzebowania energetycznego, by dostarczać odpowiednią ilość kilokalorii. Przed przejściem na dietę warto sięgnąć po poradę lekarza oraz skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dietę skrojoną do naszych potrzeb.

Przeczytaj także jak sobie radzić z brakiem apetytu u seniora: https://blog.superwnuk.pl/2022/07/04/jak-radzic-sobie-z-brakiem-apetytu-u-seniora-jak-wspomoc-seniora-w-utrzymaniu-zdrowej-i-zbilansowanej-diety/.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.