Yerba Mate – czy warto ją pić?

Yerba Mate to napar przygotowywany z ostrokrzewu paragwajskiego, zwanego też „świętym zielem” Indian Ameryki Południowej. Pije ją coraz więcej ludzi na całym świecie ze względu na dobroczynne właściwości. Niewątpliwą zaletą Yerba Mate jest to, że zdrowsza jest zarówno od kawy jak i herbaty. Ostrokrzew paragwajski rośnie tylko w jednym miejscu – na niewielkim obszarze pomiędzy rzeką Paraguay, a Oceanem Atlantyckim. To tam jest uprawiany, zbierany oraz eksportowany na cały świat. 

Właściwości Yerba Mate i jej wpływ na zdrowie człowieka

Napar Yerba Mate to bogactwo wielu mikroelementów takich jak sód, wapń, potas, krzem, żelazo i magnez, minerałów i witamin, m. in. A, B1, B2, C, E i biotyny oraz kwasu chlorogenowego. Sprawia to, że jej picie ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Dzięki zawartości guarany, napar niweluje zmęczenie, poprawia koncentrację i sprawność psychofizyczną, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla kawy. Yerba Mate wykazuje działanie przyspieszające metabolizm, obniża poziom cholesterolu, ma właściwości m. in. przeciwzapalna, przeciwpasożytnicza, przeciwreumatyczna, przeciwnowotworowa, przeciwcukrzycowa i przeciwmiażdżycowa. Co więcej, wzmacnia kości, zęby, włosy, skórę i paznokcie, eliminuje stany nerwowe, odtwarza zniszczone ściany żołądka i jelit, zapewnia uczucie sytości oraz wzmacnia układ immunologiczny. Działa moczopędnie, ale jednocześnie pozwala zachować wystarczającą ilość wody w organizmie. Można łączyć ją z piciem kawy czy herbaty, ale należy pamiętać, że wszystkie te napoje mają wysoką zawartość kofeiny, której nadmiar może niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Mimo tak wielu dobroczynnych właściwości naparu Yerba Mate, odradzana jest ona dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią – ze względu na zawartość kofeiny, oraz osobom cierpiącym na choroby wrzodowe dwunastnicy i/lub żołądka, ponieważ może wywołać podrażnienia. Także osoby spożywające duże ilości napojów pobudzających nie powinny dodatkowo sięgać po napar Yerba Mate gdyż zbyt wysoka zawartość kofeiny w organizmie prowadzić może m. in. do zawrotów głowy i kołatania serca.

Jak parzyć Yerba Mate?

Sposób parzenia Yerba Mate różni się znacznie od parzenia kawy lub herbaty. Zioło ma bowiem postać ciemnozielonego pyłu z fragmentami gałązek oraz liści. Aby sporządzić napar nadający się do komfortowego picia, należy umieścić odmierzoną porcję suszu Yerba Mate (zaleca się około 3/4 objętości naczynia, z którego pity będzie napar), włożyć bombillę (rurkę przeznaczoną do picia Yerba Mate) i zalać wszystko gorącą, ale nie wrzącą wodą (ok. 80 stopni Celsjusza). Napar zaleca się pić nieco ostudzony.

Osobom rozpoczynającym przygodę z Yerba Mate zaleca się picie naparu maksymalnie raz dziennie, rano, ponieważ wypicie naparu z dużą zawartością kofeiny może powodować zbyt duże pobudzenie i kłopoty z zaśnięciem. Po około tygodniu można zwiększyć dawkę do dwóch porcji dziennie, nie zapominając o unikaniu picia naparu przed snem.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.