Jak skutecznie leczyć zgagę?

Zgaga to wyjątkowo nieprzyjemny objaw fizjologiczny, którego przyczyną jest cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Skutkuje to ostrym, promieniującym bólem, niemiłym smakiem w ustach oraz pieczeniem gardła. Zgaga pojawia się około 1 lub 2 godziny po spożyciu posiłku i według badań występuje codziennie u 10% społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych. Na szczęście z nawrotami zgagi można sobie poradzić. Oto kilka prostych sposobów, które warto wypróbować.

Domowe sposoby na zgagę

W wypadku, gdy zgaga zdarza się nam raz na jakiś czas, możemy sięgnąć po znane, naturalne metody walki z tą uporczywą dolegliwością. Regularne picie ziołowych naparów może znacznie zmniejszyć objawy zgagi. Możemy przyrządzić napar z imbiru, rumianku, kopru włoskiego, kminu lub anyżku. Aby przygotować miksturę, wystarczy zalać wybrany składnik wrzącą wodą i odczekać 10 minut. Po upływie tego czasu napój jest gotowy do spożycia. Dobrym pomysłem może okazać się również picie wywaru z nasion siemienia lnianego, który ukoi podrażnioną śluzówkę przełyku. Zalecane jest jedzenie mniejszych porcji pokarmu, ale częściej. Przed posiłkiem dobrze jest wypić szklankę wody niegazowanej i zdecydowanie unikać napojów gazowanych. Inne składniki, które najlepiej ograniczyć lub całkowicie wykluczyć ze swojej diety to:

  • czosnek i cebula,
  • cytrusy,
  • mięta,
  • mocne alkohole,
  • kawa i herbata,
  • czekolada.

Warto pamiętać, że jeśli zgaga pojawia się u nas częściej niż dwa razy w tygodniu, należy zwrócić się o pomoc do doświadczonego lekarza. Domowe sposoby nigdy nie zastąpią profesjonalnej porady lekarskiej. Mogą jednak przynieść znaczną ulgę osobom, u których zgaga pojawia się sporadycznie.

Leki, które pomagają zwalczyć zgagę

W aptekach można znaleźć leki bez recepty, które warto wypróbować przy problemach ze zgagą. Nie powinniśmy jednak stosować ich dłużej niż przez okres trzech miesięcy. Jeśli nie przyniosą znacznej poprawy, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Stosowanie odpowiednich leków sprawi, że błona śluzowa naszego układu pokarmowego zostanie powleczona warstwą ochronną, dzięki której do przełyku nie dostaną się treści żołądkowe. Możemy sięgnąć po tabletki lub płyny, które alkalizują kwaśność w żołądku. Zazwyczaj zawierają związki glinu, magnezu, czy wapnia. Inną kategorią leków są środki zmniejszające ilość wydzielanego kwasu żołądkowego- powstrzymują aktywność komórek okładzinowych w żołądku lub hamują receptory histaminowe typu 2. Ostatnią grupą leków, które można stosować w leczeniu zgagi są leki prokinetyczne. Wpływają na ruchy motoryczne w żołądku i przyspieszają jego opróżnianie. Każdy, kto zmaga się ze zgagą, powinien sięgnąć po domowe sposoby na tą dolegliwość lub zacząć zażywać leki, które pomogą ją zwalczyć.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.