• Start
  • Zdrowie
  • Zwolnienie od psychiatry - kiedy można je wziąć?

Zwolnienie od psychiatry - kiedy można je wziąć?

Czy pogorszył się twój stan psychiczny? Chciałbyś zgłosić się do lekarza psychiatry po zwolnienie lekarskie, jednak nie jesteś pewny co do tego, czy je otrzymasz? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zwolnień lekarskich od psychiatry.

Czym zajmuje się lekarz psychiatra?

Lekarz psychiatra jest specjalistą, który zajmuje się rozwiązywaniem problemów zdrowia psychicznego. Podobnie jak pozostali lekarze musi przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej wraz  z zestawem kryteriów diagnostycznych. W Polsce obowiązuje go Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO). Psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska. W czasie wizyty wysłucha pacjenta oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Kiedy powinieneś zdecydować się na wizytę u psychiatry?

Na wizytę u psychiatry możesz zdecydować się samodzielnie, takie rozwiązanie może zaproponować Ci także lekarz rodzinny. W szczególności powinieneś zdecydować się na wizytę, jeśli:

  1. zauważysz u siebie nagłe zmiany nastroju;
  2. pogorszą się twoje relacje z rodzinną lub innymi ludźmi, zaczniesz unikać kontaktów towarzyskich;
  3. twoja aktywność zmieni się;
  4. Zaczniesz odczuwać: lęk, niepokój, smutek, przygnębienie, bezradność,
  5. Zaczniesz nadużywać leki, alkohol, narkotyki bądź uzależnisz się od seksu, hazardu, zakupów itd.

Czy lekarz psychiatra wystawi zwolnienie lekarskie?

Psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie podczas wizyty na NFZ lub prywatnej. Do psychiatry na wizytę nie musisz umawiać się ze skierowaniem POZ. Zwolnienie od psychiatry może maksymalnie trwać do 182 dni. Jeśli pacjent będzie potrzebował dodatkowego zwolnienia, specjalista może skierować go na 3 miesięczne leczenie rehabilitacyjne.

Czy zwolnienie od lekarza psychiatry jest płatne?

Podczas zwolnienia lekarskiego choremu przysługuje zasiłek chorobowy, który wynosi 80 procent wymiaru składki. Jego podstawa jest obliczana na podstawie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa obejmuje także inne składniki wynagrodzenia takie jak premie oraz nagrody.

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry podobnie jak receptę pacjent może otrzymać online. Na wizytę nie trzeba zapisywać się wcześniej, dzięki temu skraca się czas oczekiwania na właściwe badania. Decydując się na wizytę online, pacjent może dostać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu.

Czy elektroniczne zwolnienie lekarskie różni się od papierowego L4?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest nazywane inaczej L4 lub e-ZLA. Do wystawienia L4 online specjalista potrzebuje jedynie numeru PESEL pacjenta. Pozostałe dane zostaną pobrane z systemu E-ZLA. Jeśli pacjent potrzebuje zwolnienia po to, aby mógł opiekować się dzieckiem, musi podać dane swojego dziecka. Po wystawieniu dokumentu lekarz jest zobowiązany do przekazania go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 3 następnych dni roboczych, następnie informacja o elektronicznym zwolnieniu lekarskim trafia do pracodawcy. Podczas konsultacji lekarskiej oprócz zwolnienia pacjent może otrzymać e-receptę na swoje dolegliwości.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.