• Start
  • Zdrowie
  • Wpływ kozieradki na pracę nerek i całego organizmu

Wpływ kozieradki na pracę nerek i całego organizmu

Kozieradka to roślina bardzo szeroko stosowana od setek lat. Nasiona tej rośliny stosowane są w kuchni, ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Duża ilość substancji czynnych wyizolowanych z nasion kozieradki sprawiła, że jest ona chętnie wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu różnorodnych schorzeń. Co zatem warto wiedzieć o nasionach kozieradki?

Czym jest kozieradka?

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) nazywana jest niekiedy greckim sianem lub grecką koniczyną. Naturalnie występuje w Afryce i Azji. Poza kozieradką pospolitą występuje również kozieradka błękitna, której naturalnym środowiskiem są kraje Morza Śródziemnego.

Kozieradka występuje także w Polsce. W naturze można ją spotkać na terenach zdziczałych. Nadaje się również do uprawy ogrodowej.

Kozieradka od stuleci wykorzystywana jest w medycynie chińskiej. Jest charakterystyczną przyprawą kuchni gruzińskiej. Obecnie coraz częściej pojawia się także w kuchni polskiej.

W sprzedaży dostępna jest w formie całych lub mielonych nasion, mieszanek ziołowych a także w formie tabletek czy pasty doustnej z zawartością kozieradki.

Składniki czynne biologicznie występujące w nasionach kozieradki

W trakcie badań nad kozieradką wyodrębniono wiele związków aktywnych biologicznie. Wśród nich są:

  • polisacharydy,
  • saponiny,
  • flawonoidy,
  • alkaloidy,
  • związki lotne, w tym związki eteryczne (zapachowe).

Ponadto w kozieradka jest źródłem minerałów takich jak żelazo, wapń i fosfor oraz witamin z grupy B.

Kozieradka zastosowanie w lecznictwie

Szeroka gama substancji aktywnych biologicznie sprawia, że kozieradka ma wiele zróżnicowanych zastosowań. Wśród najczęściej wykorzystywanych cech nasion są:

  • działanie przeciwzapalne – nasiona w połączeniu z innymi ziołami wykorzystywane są w profilaktyce chorób nerek. Wydają się mieć również działanie wspierające proces usuwania toksyn i produktów przemiany materii z układu moczowego;
  • wspieranie układu pokarmowego – kleik z nasion kozieradki koi stany zapalne układu pokarmowego;
  • działanie łagodzące – napar z nasion kozieradki wykorzystywany jest do redukcji obrzęków oraz łagodzenia stanów zapalnych skóry.

Kozieradka w kosmetyce

Poza właściwościami stosowanymi w medycynie kozieradka jest również bardzo ceniona w kosmetyce. Powszechnie znane są jej właściwości poprawiające stan włosów. Wydaje się, że dzięki stosowaniu masek z ziarna kozieradki znacznie zmniejsza się ilość wypadających włosów. Stają się one mocniejsze i zdrowsze.

Kozieradka w kuchni

W polskiej kuchni kozieradka pojawiła się stosunkowo niedawno. Ma silny smak i aromat, który bywa porównywany z zapachem rosołu, lubczyku lub selera. Wykorzystywana jest do przyprawiania mięs np. baraniny. Urozmaica także smak produktów wegetariańskich np. tofu. Jest też doskonałym dodatkiem do serów i twarogów.

Kozieradka – efekty uboczne oraz przeciwwskazania

Podobnie jak wszystkie zioła także nasiona kozieradki mają efekty uboczne wynikające z długotrwałego stosowania. Jednym z nich jest zmiana zapachu wydzielin. Zapach wydzielanego potu określany jest kozim lub porównywany jest do aromatu syropu klonowego. Wyraźnym przeciwwskazaniem do przyjmowania kozieradki jest ciąża. Zioło to może powodować skurcze macicy i wywołać poronienie lub przedwczesny poród.

Kozieradka to zioło mające szerokie spektrum działania. Często stosowana jest w profilaktyce i leczeniu chorób nerek. Zanim jednak zacznie się przyjmować systematycznie nasiona kozieradki warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

  1. Król-Bogus B. (2017). Nasiona kozieradki pospolitej – surowiec leczniczy o wielokierunkowej aktywności biologicznej. Postęp w badaniach nad roślinami – najnowsze doniesienia.
  2. Król-Bogus B., Krauze-Baranowska M. (2011). Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) - tradycja stosowania na tle wynik ó w badań naukowych. Postępy Fitoterapii 3.
  3. Kilar M. i wsp. (2016). Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii. Herbalism 1(2).

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.