• Start
  • Zdrowie
  • Jakie choroby wywołuje Legionella? Najważniejsze informacje o legionellozie

Jakie choroby wywołuje Legionella? Najważniejsze informacje o legionellozie

Obecność bakterii w instalacji wodnej stanowi zagrożenie dla użytkowników wody. Do bakterii, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, należą Gram-ujemne pałeczki Legionella. To mikroorganizmy, które po dostaniu się do układu oddechowego powodują chorobę legionistów lub gorączkę Pontiac (zbiorczo nazywane legionellozą). Co należy o nich wiedzieć?

Kiedy Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia?

Legionella tylko w określonych warunkach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wiele informacji na ten temat znajdziesz na stronie Bluecare. Przykładowo, jeśli wypijemy wodę, która została skażona pałeczkami Legionella, w naszym organizmie nie powinno dojść do rozwoju legionellozy. Co więcej, nie udowodniono możliwości zarażenia się tą chorobą od drugiego człowieka.

Bakterie Legionelli mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi, gdy przedostaną się do płuc. Najlepiej namnażają się w temperaturze od 20°C do 50°C. Do zakażenia najczęściej dochodzi w sytuacjach, gdy ludzie wdychają rozpylone kropelki wody (aerozol wodny) zawierający ww. mikroorganizmy.

Skażenie Legionellą może przykładowo nastąpić w warunkach domowych podczas m.in.:

  • brania prysznica,
  • używania umywalki łazienkowej, np. podczas mycia zębów,
  • korzystania z wanien z hydromasażem lub jacuzzi.

Jakie choroby wywołuje Legionella pneumophila?

Wyróżniamy dwie odmiany legionellozy: gorączkę Pontiac, której objawy przypominają grypę oraz chorobę legionistów, która powoduje się ostrym zapaleniem płuc. Legionelloza nie jest chorobą zaraźliwą, co oznacza, że nie można się nią zarazić od drugiego człowieka.

Choroba legionistów

Choroba legionistów to rodzaj infekcji płuc, którą powoduje obecność Legionelli w organizmie człowieka. Nieleczona choroba legionistów może doprowadzić do ostrego zapalenia płuc, poważnych problemów z oddychaniem, a w niektórych przypadkach może nawet spowodować śmierć.

Do typowych objawów choroby legionistów należą m.in.:

  • gorączka,
  • wysoka temperatura,
  • bóle głowy,
  • dreszcze,
  • biegunka,
  • nudności,
  • bóle mięśni.

Gorączka Pontiac

Gorączka Pontiac to łagodniejsza odmiana legionellozy. Nie jest często diagnozowana ze względu na charakter jej objawów, które przypominają grypę. Podobieństwo to sprawia, że objawy, które zazwyczaj pojawiają się od 24 do 48 godzin po kontakcie z Legionellą, są bagatelizowane.

Gorączki Pontiac można rozpoznać przez następujące symptomy:

  • wysoka temperatura i bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • utrata apetytu,
  • bóle mięśni (szczególnie w górnej części ciała i klatce piersiowej),
  • nudności, a nawet wymioty.

Leczenie Legionellozy

W przypadku podejrzeń zachorowania na legionellozę, w diagnostyce stosuje się m.in. metodę izolowania i hodowli Legionelli z próbek materiału klinicznego, czy też oznaczanie obecności antygenu bakterii podczas badania moczu.

Rozwój Legionellozy w organizmie człowieka, szczególnie w przypadku choroby legionistów z postępującym zapaleniem płuc, często wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy medycznej.

Aby skutecznie wyleczyć legionellozę, kluczowym czynnikiem jest odpowiednie zdiagnozowanie choroby. Po trafnej diagnozie pacjenci, którzy ulegli skażeniu bakteriami Legionella, są najczęściej leczeni poprzez antybiotykoterapię.

Niestety, proces leczenia legionellozy nie zawsze jest skuteczny. Niepowodzenie może wynikać między innymi przez przepisanie nieodpowiedniego antybiotyku, czy też całkowity brak bądź zbyt długi proces prawidłowej diagnozy choroby (zarówno w przypadku gorączki Pontiac, jak i choroby legionistów).

Jak można wykryć Legionellę w wodzie?

Legionellę można wykryć w wodzie różnymi metodami. Jeśli zależy nam na czasie, warto skorzystać z testów płytkowych na obecność Legionelli, których wynik jest widoczny po kilkunastu minutach od wykonania testu. Łatwość i szybkość tego rozwiązania sprawia, że test można wykonać samodzielne.

Jedną z popularniejszych rozwiązań stanowi badanie jakości wody metodą hodowlaną, która polega na pobraniu próbek z miejsca i hodowli bakterii w laboratorium w celu ich identyfikacji. W przypadku wykrycia obecności Legionelli w wodzie, należy natychmiast podjąć działania naprawcze.  

Legionella ma zwiększoną odporność na czynniki zewnętrzne. Bardzo często zdarza się, że pomimo podjęcia prób jej eliminacji, po czasie z powrotem namnaża się w wodzie. W takiej sytuacji warto zwrócić się z prośbą o kompleksową pomoc do ekspertów, którzy specjalizują się w zwalczaniu Legionelli. Pomogą dobrać rozwiązania, które skutecznie zapobiegną ponownemu skażeniu wody.

Aby skutecznie zadbać o jakość wody w budynku, badania należy przeprowadzać regularnie. Co więcej, należy pamiętać, że cykliczne przeprowadzanie badań wody stanowi obowiązek dla wielu instytucji publicznych, takich jak szpitale, czy też obiekty noclegowe.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.