Witaminy z grupy B – rola w organizmie

Witaminy z grupy B to ważne związki, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Odpowiadają między innymi za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego człowieka, jednak pełnią również wiele innych ważnych funkcji. Jakie związki należą do witamin z grupy B, jak działają i do czego może prowadzić ich niedobór oraz nadmiar? Po więcej informacji na temat witamin z grupy B zapraszamy do naszego wpisu!

Witaminy z grupy B – jakie związki je tworzą? 

Istotną funkcję w organizmie odgrywają witaminy z grupy B, które są witaminami rozpuszczalnymi w wodzie. Organizm nie jest w stanie syntetyzować ich samodzielnie, dlatego konieczne jest ich dostarczanie wraz z pożywieniem. Do witamin z grupy B zalicza się następujące związki: 

  • tiamina (witamina B1),
  • ryboflawina (witamina B2), 
  • niacyna (witamina B3 lub witamina PP),
  • kwas pantotenowy (witamina B5),
  • pirydoksyna (witamina B6),
  • biotyna (witamina B7),
  • kwas foliowy (witamina B9),
  • kobalamina (witamina B12).

Witaminy z grupy B powinny stanowić istotny składnik diety każdego człowieka. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dieta nie pokrywa zapotrzebowania na te witaminy, należy rozważyć suplementację, która zmniejszy ryzyko wystąpienia niedoborów tych składników i ich groźnych powikłań.

Właściwości i działanie wit. z grupy B 

Witaminy z grupy B wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach. Oczywiście każda z tych witamin ma nieco inne działanie. Do najważniejszych funkcji witamin z grupy B zalicza się wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i serca człowieka, obniżenie poziomu zmęczenia oraz zachowanie metabolizmu energetycznego na odpowiednim poziomie. Witaminy z grupy B wspierają dodatkowo funkcjonowanie mózgu, wpływając zwłaszcza na koncentrację, pamięć oraz procesy myślenia. Mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka. Witaminy z grupy B zapobiegają również pogorszeniu samopoczucia oraz regulują gospodarkę wapniową w organizmie, wpływając na prawidłowy rozwój kości. Do innych ważnych funkcji witamin z grupy B zalicza się korzystne oddziaływanie na wygląd oraz kondycję włosów i paznokci, poza tym przyczyniają się one do utrzymania skóry w doskonałej kondycji. 

Kiedy stosować preparaty zawierające witaminy z grupy B?

Cennym źródłem witamin z grupy B są rośliny strączkowe, mięso, warzywa, owoce, jaja, banany, brzoskwinie, szpinak, nabiał, a także wątroba wieprzowa i wołowa. Jeśli z różnych przyczyn nie jest możliwe dostarczenie organizmowi wit. z grupy B wraz z pożywieniem w dawkach zgodnych z zapotrzebowaniem, konieczna może okazać się suplementacja. 

Najważniejszym wskazaniem do suplementacji witamin z grupy B są stany niedoboru, poza tym zaleca się suplementację w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wspomniane składniki. Szczególnie wskazane jest przyjmowanie witamin z grupy B w okresie ciąży i karmienia piersią oraz przy zaburzeniach funkcjonowania układu nerwowego. Innym wskazaniem do przyjmowania preparatów z witaminami z grupy B jest okres rekonwalescencji po chorobie, poza tym stosuje się je niejednokrotnie przy chorobie alkoholowej. Preparaty z witaminami z grupy B mogą być wskazane też przy zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego oraz przy chorobach skóry takich jak np. trądzik. 

Niedobór i nadmiar witamin z grupy B – do czego mogą prowadzić?

Dla organizmu człowieka szkodliwy może być zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin z grupy B. Niedobór witamin z grupy B może prowadzić między innymi do zaburzeń pracy układu nerwowego, a także do senności, apatii oraz problemów z koncentracją. U części osób wraz z niedoborem wit. B mogą się pojawiać bóle mięśniowe, a także stany zapalne skóry. Inne możliwe objawy niedoborów witamin z grupy B to obniżenie sprawności fizycznej, spadek masy ciała oraz zapalenie skóry twarzy, które objawia się w postaci uszkodzenia kącików ust lub pękania warg. U niektórych pacjentów niedobór witamin z grupy B może prowadzić do drgawek oraz do rozwoju anemii megaloblastycznej, czyli niedokrwistości złośliwej. 

Również nadmiar witamin z grupy B nie jest korzystny. Do najczęstszych objawów nadmiaru wit. B można zaliczyć bezsenność, problemy żołądkowo-jelitowe oraz zmiany skórne. Nadmiar witamin z grupy B może prowadzić również do częstych zmian nastroju, a także do szeregu innych dolegliwości.

TenDoktor.pl

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.