Sauna fińska – co warto o niej wiedzieć?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że korzystanie z sauny ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i stanowi ważny element tzw. higieny życiowej. Krótkotrwałe wystawianie ciała na wysoką temperaturę pozwala oczyścić organizm z toksyn, zbawienne wpływa na psychikę, pozwala się zrelaksować, a nawet może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najpopularniejszym rodzajem sauny w naszym kraju (ale i na świecie) jest sauna fińska. Co trzeba o niej wiedzieć? Najważniejsze fakty omawiamy w naszym artykule.

Trochę historii

Sauna fińska to najstarszy znany ludzkości rodzaj sauny. Antropolodzy są zdania, że zwyczaj saunowania spopularyzowały ludy, które przywędrowały na tereny dzisiejszej Finlandii z regionu Uralu. Wówczas terapia ciepłem była wykorzystywana przede wszystkim dla celów grzewczych oraz wzmacniania organizmu narażonego na surowe warunki pogodowe.

Ciekawostka

Słowo „sauna” pochodzi właśnie z języka fińskiego.

Skandynawowie bardzo szybko przekonali się do idei saunowania, a następnie przez wieki zarażali nią cały świat. Co prawa własne rozwiązania opracowali m.in. mieszkańcy Bliskiego Wschodu (słynne łaźnie tureckie) czy starożytnej Grecji i Rzymu (lakonium opiewane m.in. przez Wergiliusza), jednak to sauna fińska pozostaje najbardziej znanym i najpopularniejszym rodzajem sauny na świecie.

Czym dokładnie jest sauna fińska?

Sauna fińska to nic innego, jak sauna sucha. Można się łatwo domyślić, że panuje w niej bardzo wysoka temperatura, jednak przy zachowaniu jak najniższej wilgotności powietrza. Standardem jest, że rytuał termoterapii w saunie fińskiej przebiega w ekstremalnych i skrajnych warunkach środowiskowych: w temperaturze między 60 a 110 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza nieprzekraczającej 15 proc.

Niski poziom wilgotności jest tym, co jednoznacznie odróżnia saunę fińską od popularnej sauny mokrej, nazywanej łaźnią parową. Warto zapamiętać tę różnicę, jeśli dopiero planujesz po raz pierwszy skorzystać z sauny np. podczas pobytu w wysokiej klasy hotelu czy obiekcie SPA.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Obowiązuje tutaj kilka prostych i łatwych do zapamiętania zasad. Przede wszystkim do sauny fińskiej wchodzimy z ręcznikiem, jednak nie po to, aby się nim zasłaniać, ale aby na nim usiąść lub się położyć (chodzi o zachowanie higieny). To istotna różnica w porównaniu z sauną mokrą, do której zwyczajowo należy wchodzić zupełnie nago.

Bardzo ważne jest również to, aby po skorzystaniu z sauny fińskiej możliwie jak najszybciej schłodzić ciało – w tym celu najczęściej wskakuje się do basenu czy niecki wypełnionej zimną wodą. Naprzemienne ogrzewanie i schładzanie organizmu (dwu- lub trzykrotne) to hartowanie, a więc sposób na wzmocnienie odporności.

Sauna fińska, czyli mnóstwo korzyści dla zdrowia

Regularne korzystanie z sauny fińskiej to świetny pomysł! Najważniejsze korzyści zdrowotne to:

  • wzmocnienie układu immunologicznego i hormonalnego,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • detoksykacja organizmu,
  • oczyszczenie skóry,
  • profilaktyka infekcji górnych dróg oddechowych,
  • wsparcie terapii schorzeń ortopedycznych i chorób reumatycznych w okresie bezobjawowym.

Więcej o tym, jakie korzyści dla zdrowia przynoszą seanse w saunie fińskiej, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/sauny-finskie-czym-sa-jakie-korzysci-dla-zdrowia-przynosi-korzystanie-z-takiej-sauny.

Gdzie skorzystasz z sauny fińskiej?

Idealny scenariusz zakłada zafundowanie sobie całego rytuału relaksacyjno-zdrowotnego. Dlatego wizytę w saunie fińskiej zawsze warto połączyć z kąpielą w najwyższej jakości wodzie termalnej. Taka sesja będzie mieć zbawienny wpływ na Twój organizm, pozwoli Ci solidnie wypocząć po ciężkim okresie w pracy i naładować baterie przed czekającymi Cię wyzwaniami. Jest to również rewelacyjna propozycja dla osób zestresowanych.

Chcąc skorzystać z dobrodziejstwa saunowania i kąpieli termalnych koniecznie zaplanuj sobie pobyt w Termach BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych w Polsce, mający fantastyczne zaplecze SPA & Wellness, w tym rozbudowaną strefę saun.

W Termach BUKOVINA czekają na Ciebie różne rodzaje saun. Znajdują się one w „Łozpalonej Marynie”, czyli zewnętrznym domku góralskim. To atrakcja sama w sobie! W domku skorzystasz z sauny:

  • Klasycznej sauny fińskiej – gdzie temperatura powietrza wynosi około 100 stopni Celsjusza. Jest to propozycja przede wszystkim dla osób mających doświadczenie w korzystaniu z sauny fińskiej.
  • Sauny góralskiej – tutaj temperatura wynosi około 90 stopni Celsjusza. Wielką atrakcją tej sauny są Parowe Seanse Zapachowe, które cieszą się dużą popularnością wśród par. Dodatkową zaletą sauny góralskiej jest oryginalny, regionalny wystrój, który wprowadza niepowtarzalny klimat.

Po lub przed wizytą w saunie warto zażyć kąpieli termalnej, czyli w naturalnie ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie o korzystnym bilansie jonowym. Taka woda zasila baseny Term BUKOVINA. Kąpiele w niej mogą stanowić formę terapii wielu schorzeń, w tym dermatologicznych, reumatycznych, ortopedycznych, metabolicznych, a także psychicznych.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.