• Start
  • Zdrowie
  • Problem ze wzdęciami – kiedy sięgnąć po leki?

Problem ze wzdęciami – kiedy sięgnąć po leki?

Postępowanie z problemem wzdęć opiera się w dużej mierze na stosowaniu domowych, łatwo dostępnych metod. W aptekach można kupić tabletki na wzdęcia, których zadaniem jest przyniesienie ulgi od dolegliwości. Kiedy domowe sposoby walki ze wzdęciami nie wystarczą i kiedy powinieneś sięgnąć po leki? Sprawdź!

Jakie są domowe sposoby na wzdęcia?

Przede wszystkim zwróć uwagę na swoją dietę. Na wzdęcia często skarżą się osoby, które popełniają wiele błędów w swoim codziennym jadłospisie. Wrogiem zdrowych jelit jest jedzenie w pośpiechu oraz spożywanie bardzo dużych porcji jedzenia. Zamiast tego zadbaj o spokój podczas konsumowania posiłków. Jedz pokarmy z dużą zawartością błonnika i ogranicz w diecie pokarmy o potencjale wzdymającym. Posiłki doprawiaj ziołami poprawiającymi trawienie i mającymi działanie wiatropędne. Jest to np. kolendra i tymianek. [1]

Ruszaj się. Problem wzdęć może wynikać ze zbyt niskiej aktywności fizycznej. Postaraj się poświęcić minimum 15 minut dziennie na szybki spacer, jogę, pływanie czy ćwiczenia na orbitreku. Poprawa krążenia krwi w organizmie sprzyja sprawniejszej pracy jelit.

Masuj brzuch, gdy odczuwasz wzdęcia. Przesuwaj rękę, zaczynając od prawego górnego kwadranta brzucha i kieruj się okrężnymi ruchami zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

Pij ziołowe herbatki. Napary z rumianku, mięty pieprzowej czy kopru włoskiego pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają uwalnianie gazów z jelit. [1]

Kiedy sięgnąć po leki?

Jeśli wypróbowałeś kilku domowych metod i nie widzisz zadowalających efektów, nie rezygnuj z ich wykonywania. W przypadku naturalnych sposobów na wzdęcia ważna jest regularność. Gdy wciąż doskwiera Ci problem wzdęć, do wymienionych wyżej metod dołącz farmakoterapię pod postacią leku zawierającego symetykon. Ten preparat jest dostępny bez recepty we wszystkich aptekach. Działanie symetykonu polega na rozbijaniu dużych pęcherzyków gazu na mniejsze, co ułatwia ich wydalanie pod postacią gazów. Tabletki na wzdęcia możesz stosować 3-4 razy dziennie, przed, po lub w trakcie posiłku. Jeśli wzdęcia dokuczają Ci w nocy, możesz zażyć lek również przed snem.

Jeśli zależy Ci na szybkim pozbyciu się wzdęć, np. jesteś w podróży albo czeka Cię ważna impreza i nie masz czasu na wypróbowanie domowych sposobów na wzdęcia, możesz wówczas od razu sięgnąć po kapsułki z symetykonem. [2]

Kiedy do lekarza?

Zwróć uwagę na te objawy, które mogą świadczyć o tym, że wzdęcia są częścią bardziej złożonego problemu. Nie lekceważ symptomów takich jak:

  • nawracające biegunki lub zaparcia;
  • bóle brzucha (zwłaszcza wybudzające w nocy);
  • niezamierzony spadek masy ciała;
  • krew lub śluz w stolcu;
  • częste nudności i wymioty.

Wiele naturalnych i domowych sposobów może pomóc zmniejszyć dolegliwości związane ze wzdęciami. Jeśli ich efekt nie jest dla Ciebie wystarczający, miej pod ręką bezpieczne leki, których efekt działania jest szybki.

Bibliografia

[1]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

[2]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 29 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.