• Start
  • Zdrowie
  • Medyczna marihuana w schorzeniach neurologicznych – czy można nią leczyć chorobę Parkinsona?

Medyczna marihuana w schorzeniach neurologicznych – czy można nią leczyć chorobę Parkinsona?

Medyczna marihuana w Polsce jest legalnym sposobem terapii wspomagającej stosowanej w różnych schorzeniach. Jednym ze wskazań są choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona. Czy medyczna marihuana rzeczywiście pozytywnie wpływa na chorych cierpiących na to schorzenie? Jak otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Jak działa marihuana medyczna?

Marihuana zawiera substancje THC oraz CBD, które oddziałują z receptorami kannabinoidowymi w całym ciele. Ze względu na pozytywne działanie na organizm w różnych aspektach medyczna marihuana może być stosowana w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Nie jest jednak nigdy jedynym środkiem leczniczym – zawsze wspomaga terapię określonych chorób, ponieważ może w znacznym stopniu obniżyć nasilenie objawów wielu schorzeń, np. bólu. 

Dodatkowo medyczna marihuana działa neuroprotekcyjnie oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu może zmniejszyć stan zapalny występujący w przebiegu wielu schorzeń, a także ochronić układ nerwowy. Marihuana polepsza też nastrój, zwiększa apetyt, działa przeciwwymiotnie, spazmolitycznie i antyspastycznie, a także przeciwdrgawkowo. Często medyczną marihuanę stosuje się u pacjentów onkologicznych, cierpiących na silny ból oporny na środki farmakologiczne, a także doświadczających objawów niepożądanych chemioterapii czy radioterapii. Medyczna marihuana jest w stanie nie tylko znacznie obniżyć poziom bólu, ale też zmniejszyć nasilenie skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowych.  

Marihuana a choroby neurologiczne

Dużo mówi się o wykorzystaniu konopi w leczeniu chorób neurologicznych, np. Alzheimera i choroby Parkinsona. Medyczna marihuana w tego typu chorobach neurodegeneracyjnych może łagodzić objawy. Stosuje się ją także w przypadku stwardnienia rozsianego, neuralgii nerwowej, zespole Tourette’a, pląsawicy Huntingtona, u osób po udarach mózgu, cierpiących na padaczkę lekooporną i uporczywe migreny. 

Marihuana wykazuje również działanie przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, w związku z czym bywa stosowana w psychiatrii. W jakich jeszcze przypadkach przepisywana jest medyczna marihuana? Na depresję, zaburzenia lękowe, PTSD i inne zaburzenia psychiczne, takie jak nadpobudliwość, przewlekłe zmęczenie czy zaburzenia snu. Jeśli sądzisz, że możesz kwalifikować się do terapii wspomagającej medyczną marihuaną, umów się na konsultację on-line w Centrum Marihuany, by uzyskać rzetelną poradę lekarską, konkretne zalecenia i receptę na marihuanę.

Czy marihuaną można leczyć chorobę Parkinsona?

Medyczna marihuana nie ma zdolności do leczenia chorób, ale może znacząco obniżyć nasilenie objawów schorzenia i znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Choroba Parkinsona polega na degeneracji komórek mózgowych. Ani środki farmakologiczne, ani marihuana lecznicza nie mogą przywrócić życia tym komórkom ani zatrzymać procesu ich obumierania. Ze względu na właściwości neuroprotekcyjne kannabinoidów marihuana może jednak znacząco spowolnić rozwój choroby Parkinsona poprzez ochronne działanie, jakie przejawia względem komórek układu nerwowego i mózgu. Dodatkowo zmniejsza objawy schorzenia – działa przeciwdrgawkowo, dzięki czemu łagodzi drżenie kończyn występujące w przebiegu choroby. Poprawia też jakość życia pacjentów przez polepszenie nastroju i apetytu, poprawę jakości snu i łagodzenie ewentualnego bólu. Marihuana zmniejsza także poziom stresu, który przyspiesza rozwój choroby. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.