Kserostomia – jak poradzić sobie z problemem suchości w ustach?
![](/images/główne_szeroko-usmiechnieta-kobieta.jpg)
Suchość w ustach jest dość powszechnym problemem, który może negatywnie wpływać na komfort życia. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można temu przeciwdziałać. Jak zwalczyć suchość w ustach i o czym może ona świadczyć?
Suchość w ustach – z czego wynika?
Na początku warto zastanowić się, z czego tak właściwie wynika suchość w ustach. Na wystąpienie tego problemu może mieć wpływ wiele czynników. Wśród nich wymienia się:
- intensywne oddychanie przez usta,
- stres,
- nadmierny wysiłek fizyczny.
Niektóre osoby odczuwają suchość w ustach po poranku. Wynika to z oddychania przez usta trakcie nocy. Zazwyczaj problem ten mija samoistnie, jednak niekiedy może on świadczyć o zmniejszonym wydzielaniu śliny. To właśnie wtedy mówi się o chorobie zwanej kserostomią.
Czasami suchość ust powodują leki, przyjmowane w związku z innymi dolegliwościami i chorobami. W takim przypadku pozbycie się problemu może wymagać zmiany leczenia, co niekiedy jest niemożliwe.
Patologiczna suchość w ustach
Suchość w ustach, która trwa krótko i przechodzi sama, jest całkowicie normalna. Problem pojawia się w przypadku wystąpienia zaburzeń działania ślinianek, czyli kserostomii. Wówczas objawy tego typu mogą świadczyć np. o grzybicy, alergii, chorobach tkanki łącznej, AIDS, nadczynności tarczycy, cukrzycy i wielu innych schorzeniach, które oddziałują na cały organizm.
Leczenie suchości jamy ustnej
Suchość w jamie ustnej można wyleczyć. Dobrym pomysłem jest udanie się z problemem do specjalisty, który sprawdzi, czy ślinianki pracują w odpowiedni sposób. Jeśli nie, może zapisać leki stymulujące ich funkcjonowanie. Na rynku znaleźć można też specjalne preparaty będące substytutami śliny. Jeśli kserostomia wynika z grzybicy, konieczne jest też wdrożenie leków przeciwgrzybiczych. W bardzo trudnych przypadkach, gdy w wyniku suchości w jamie ustnej dochodzi do owrzodzenia przyzębia i tkanek miękkich, konieczne jest wdrożenie antybiotyków.
– W przypadku kserostomii konieczna jest również szczególna dbałość o higienę jamy ustnej. Poleca się pasty ze składnikami nawilżającymi, bez dodatku alkoholu, który mógłby dodatkowo wysuszać błonę śluzową – mówi specjalista z firmy SUNSTAR, oferującej preparaty do pielęgnacji jamy ustnej.
Domowe sposoby na suchość w ustach
Nadmierną suchość w ustach można również złagodzić metodami domowymi, choć nie należy rezygnować z wizyty u specjalisty. Do najpopularniejszych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem można zaliczyć:
- płukanie jamy ustnej siemieniem lnianym,
- płukanie ust naparem z szałwii,
- częste picie wody małymi łykami,
- ograniczenie cukru w diecie,
- spożywanie produktów bogatych w witaminę B1,
- rezygnacja z palenia papierosów,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- ograniczenie podaży soli w diecie.
Korzystne może okazać się również częstsze żucie gumy, co wspomaga produkcję śliny. Chociaż takie metody nie zastępują profesjonalnego leczenia, pozwalają na ograniczenie nieprzyjemnych symptomów i poprawienie komfortu życia pacjenta. Kserostomia może świadczyć o poważniejszych chorobach, dlatego zawsze warto ją diagnozować w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, a w razie konieczności wykonać dodatkowe badania.