• Start
  • Zdrowie
  • Jesienna chandra czy depresja? Jak radzić sobie z obniżonym nastrojem?

Jesienna chandra czy depresja? Jak radzić sobie z obniżonym nastrojem?

Piękna złota jesień to niestety w naszym klimacie nierzadko wyłącznie oksymoron. O wiele częściej październikowym oraz listopadowym miesiącom towarzyszy ponura, deszczowa aura, a wraz z nią obniżony nastrój. Sytuacji nie poprawia wcale zmiana czasu, następująca w ostatni weekend października, przez którą dzień staje się coraz krótszy. Jesienna chandra w tym okresie towarzyszy więc wielu osobom. Jednak czym ona tak naprawdę jest, jak sobie z nią radzić oraz w jaki sposób sprawdzić, czy nie jest to, aby depresja?

Co to jest jesienna chandra i jakie są jej przyczyny?

Jesienna chandra to nic innego jak sezonowe obniżenie nastroju. Nierzadko towarzyszy jej stan przygnębienia, gorsza koncentracja czy uczucie senności oraz zmęczenia, a także poczucie ciągłego znudzenia z jednoczesnym brakiem ochoty na podejmowanie aktywności, które mogłyby zmienić ten stan. Przyczyną występującego jesienią obniżonego nastroju jest przede wszystkim niedobór światła słonecznego. W efekcie w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które przyczyniają się do wzmożonej produkcji melatoniny. Hormon ten odpowiada natomiast za zasypianie i prawidłowy sen, jeśli jednak produkowany jest za dnia, jego efektem jest obniżony nastrój, z którym wiele osób boryka się w okresie jesiennym.

Jak rozpoznać sezonowe obniżenie nastroju?

Jesienne przygnębienie jest stosunkowo łatwe do rozpoznania. Do jego klasycznych objawów zalicza się bowiem przede wszystkim obniżenie nastroju wraz z nastaniem jesiennych miesięcy oraz brak chęci na podejmowanie aktywności. Dodatkowo cechuje je bardzo często także:

  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle mięśni oraz głowy,
  • zmęczenie,
  • uczucie senności,
  • zwiększony apetyt na słodycze.

Jesienna chandra czy depresja — jak odróżnić przygnębienie od depresji?

Bardzo często występująca jesienią apatia określana jest także mianem jesiennej depresji. Należy jednak rozróżnić oba te pojęcia, gdyż w odróżnieniu od sezonowego pochmurnego nastroju depresja jest chorobą wymagającą pomocy specjalistów.

W jaki sposób rozpoznać więc czy to tylko jesienne przygnębienie, czy już depresja? Przede wszystkim obniżony nastrój występujący w październiku i listopadzie, a niekiedy już wrześniu jest stanem, który, choć w pewnym stopniu utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, nie wyłącza nas całkowicie z aktywności. Ponadto podczas tego okresu występują zarówno gorsze, jak i lepsze momenty, jednak słabsze samopoczucie nie jest stanem permanentnym, który pozostaje niezmienny przez powyżej 2 tygodnie. Do podstawowych różnic między gorszym samopoczuciem psychicznym w miesiącach jesiennych a depresją zalicza się także:

  • sposób reakcji na otoczenie, depresja doprowadza do całkowitego wycofania się z otoczenia, unikania kontaktów społecznych czy braku reakcji na próby rozweselenia przez inne osoby, w przypadku jesiennego przygnębienia łatwiej nam natomiast poprawić nastrój,
  • brak paraliżującego uczucia smutku i beznadziejności, który jest charakterystycznym objawem depresji,
  • brak zaniedbywania codziennych obowiązków domowych, zawodowych czy rodzinnych,
  • świadomość tego, że obniżony nastrój to wyłącznie stan przejściowy, który zniknie, czego osoby chorujące na depresję nie doświadczają.

Jak sobie radzić w okresach obniżonego nastroju?

Jesienne obniżenie nastroju nie należy do przyjemnych stanów. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwolą go poprawić i zadbać o swoje samopoczucie w okresach jego występowania. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • odpowiednia dieta, która powinna być zbilansowana oraz dodatkowo wzbogacona o witaminy z grupy B występujące w rybach, ciemnym pieczywie i zielonych warzywach, magnez, którego cennym źródłem są na przykład orzechy lub gorzka czekolada, a także kwasy omega-3,
  • aktywność fizyczna, w trakcie której nasz organizm wytwarza endorfiny zwane hormonem szczęścia,
  • przebywanie w naturalnym świetle dziennym, dlatego nie należy rezygnować ze spacerów czy innych aktywności na świeżym powietrzu,
  • zadbanie o jakość snu, który zapobiega przemęczeniu organizmu.

Stosując te wszystkie sposoby, należy jednak pamiętać, że niekiedy jesienna chandra może być także pierwszymi objawami depresji. Dlatego też, jeśli obniżony nastrój utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie i nic nie jest w stanie go poprawić lub nie jesteśmy sobie w stanie z nim samodzielnie poradzić, warto udać się po pomoc do specjalistów. Mieszkańcy warszawskiego Mokotowa znaleźć ją mogą między innymi w ośrodku Terapeutyczna PoraDnia. Oferuje on przede wszystkim możliwość skorzystania z psychoterapii indywidualnej, która pozwoli pomóc uporać się z obniżonym nastrojem, a także szeroką pomoc specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, którzy będą w stanie zdiagnozować czy obniżony nastrój to wyłącznie stan przejściowy, czy depresja.

Podsumowując, jesienna chandra to naturalne zjawisko, za które odpowiedzialne są hormony produkowane przez nasz organizm. Aby jej uniknąć, warto więc w okresie jej występowania zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu oraz zdrowy sen. Nie należy jednak także bagatelizować jej objawów, jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas, gdyż obniżony nastrój, uczucie zmęczenia i senność, mogą świadczyć o początku rozwoju depresji, w przypadku której niezbędna jest pomoc specjalistów.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.