• Start
  • Zdrowie
  • Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe zęba to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych i zarazem często jedyne wyjście, aby tego zęba nie stracić. Nie da się jednak ukryć, że przeważająca część zabiegów stomatologicznych to stresujące i nieprzyjemne doświadczenie. Jak zatem rozpoznać, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego? Dowiedz się, jak wygląda zabieg leczenia kanałowego i czy jest on bolesny.

Leczenie kanałowe – czym jest?

Leczenie kanałowe jest określane również jako endodoncja. Tego rodzaju leczenie przeważnie stosuje się w przypadku uciążliwego bólu zęba, który jest konsekwencją uszkodzenia (np. pęknięcia szkliwa lub złamania zęba) bądź infekcji. Celem zabiegu jest usunięcia stanu zapalnego miazgi zęba – czyli tkanki miękkiej wewnątrz zęba, składającej się z tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i nerwów – oraz tym samym zachowanie go w jamie ustnej. 

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Najczęstszym objawem sugerującym konieczność leczenia kanałowego jest ból zęba – przeważnie trudny do zlokalizowania, lecz utrzymujący się w obrębie jednego zęba. Ból ten może nasilać się podczas spożywania posiłków, zmiany temperatury lub w trakcie snu. Dodatkowo promieniuje aż do oczodołu lub szyi i ucha (w zależności od tego, czy chore są zęby górne, czy dolne). Zainfekowany ząb staje się również wrażliwy na kontakt z ciepłymi lub zimnymi pokarmami i napojami. Wokół chorego zęba można zauważyć również obrzęki i opuchnięcia dziąsła. Po czym jeszcze rozpoznać, czy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego? Warto zwrócić uwagę na zmianę koloru zęba lub dziąseł – chory ząb zwykle zmienia barwę na szarą lub ciemną, co jest wynikiem słabszego ukrwienia. 

leczenie kanalowe 11 2023

Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku?

Jeśli odczuwamy dokuczliwy ból zęba lub zauważamy inne symptomy wskazujące na konieczność leczenia endodontycznego, niezbędna jest wizyta u dentysty. Podczas wizyty wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, które jest podstawą do leczenia kanałowego – lekarz oceni zaawansowanie choroby oraz kształt i położenie kanałów zęba. Następnie stomatolog przystępuje do otwarcia zęba, usunięcia zainfekowanej miazgi z jego wnętrza i dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji kanałów zębowych. Kolejnym krokiem jest rozszerzenie kanałów zęba i wypełnienie ich uszczelniającym materiałem, aby zapobiec nawrotowi infekcji. Potem ząb jest zamykany plombą lub też – w przypadku dużych uszkodzeń – odbudowywany koroną lub specjalnym wkładem. Dzięki podaniu znieczulenia pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu, jednak gdy dyskomfort pojawi się później, zwykle wystarczy zażycie środków przeciwbólowych. 

Mimo że zabiegi dentystyczne przeważnie bywają stresujące i kojarzą się niezbyt przyjemne, to mimo wszystko nie warto odkładać w czasie tak istotnych kwestii jak właśnie leczenie kanałowe. We Wrocławiu tego typu zabiegami zajmuje się m.in. klinika Dentaxo, gdzie grono specjalistów wykona leczenie kanałowe za pomocą nowoczesnych metod i sprzętów laboratoryjnych. Warto zajrzeć na stronę kliniki, aby zapoznać się z pełną ofertą usług oraz cennikiem: https://www.dentaxo.pl/.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.