Jak prawidłowo zadbać o protezę zębową?

Wiele osób obawia się założenia protezy, zakładają bowiem, że dbanie o nią jest niezwykle uciążliwe i czasochłonne, a sama proteza jest niewygodna i ciężka w utrzymaniu w dobrym stanie. Wbrew obiegowej opinii, wiele problemów z protezą nie wynika jedynie z jej niewłaściwego dobrania, a raczej z nieumiejętnej pielęgnacji, która może skutecznie uprzykrzyć życie pacjentów. Jak zatem dbać o protezę zębową, żeby czuć się w niej komfortowo i zarazem cieszyć się zdrowiem?

Dlaczego dbanie o protezę jest ważne?

Dbanie o protezę zębową jest bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia oraz higieny jamy ustnej, której zaniedbanie może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Nieusunięte resztki pokarmu, znajdujące się w przestrzeniach między zębami oraz okolicach przydziąsłowych, ulegają rozkładowi i stanowią bardzo dogodne siedlisko rozwoju różnych mikroorganizmów, na przykład bakterii czy grzybów. Ich obecność prowadzi z kolei nie tylko do różnych groźnych chorób przyzębia czy przebarwień, ale także do powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Niewłaściwie wyczyszczone protezy mogą ponadto wpływać na smak potraw, sprawiając, że doznania smakowe odbierane są negatywnie. Należy przy tym pamiętać, że przy zachowaniu odpowiedniej higieny całej jamy ustnej, ale i samej protezy, jej obecność nie powinna być wyczuwalna i nie może powodować dyskomfortu. Wyjątek stanowi pierwsze parę dni po założeniu nowej protezy, kiedy organizm dopiero się do niej przyzwyczaja.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://frankowski.pl/

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Przede wszystkim, protezę należy zdejmować na noc. Czas, jaki powinna, się ona znajdować poza jamą ustną jest mocno orientacyjny i uzależniony od trybu życia, jednak zazwyczaj zakłada się, że powinna pozostawać wyjęta przez okres od 6 do 8 godzin. Jej zbyt długie noszenie może powodować otarcia i stany zapalne dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej. Dodatkowo wyjętą protezę należy utrzymywać w suchym i szczelnie zamykanym pojemniczku — mitem jest, że najlepszym sposobem na jej przechowywanie jest długie moczenie w szklance z wodą.

Akryl, z którego zazwyczaj są wykonywane protezy, jest materiałem porowatym, tak więc woda może wnikać w różne zakamarki, a wilgoć jest przecież jednym z czynników rozwoju grzybów i bakterii. Pojemnik należy przy tym ustawiać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, nienasłonecznionym oraz suchym i regularnie go czyścić.

Największe wyzwanie często stanowi samo mycie protezy — faktycznie, jest ono bardzo istotne z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej. Najlepiej jest stosować specjalne dwustronne szczoteczki, które umożliwiają wyczyszczenie nawet najbardziej niedostępnych miejsc oraz pasty dedykowane protezom, które dostępne są w drogeriach oraz aptekach. Warto wiedzieć, że klasyczne pasty do zębów mogą uszkadzać akrylowe powierzchnie i ułatwiać powstawanie przebarwień. Często powtarzanym mitem jest ten, o skuteczności wody utlenionej w procesie dezynfekcji protez — w rzeczywistości, może ona uszkadzać powierzchnie zębowe, a stosowana w nadmiarze prowadzi do podrażnień.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.