Fizjoterapeuta sportowy - kiedy może pomóc?

Prowadzenie zdrowego, a przy tym sportowego trybu życia marzy się niejednej osobie. Często na drodze do realizacji tego postanowienia stają różnego rodzaju kontuzje czy bóle spowodowane wykonywaniem pracy fizycznej. Niektóre przypadłości są też dziedziczone. Pomocnym w złagodzeniu dolegliwości może okazać się fizjoterapeuta sportowy. Jaki jest zakres jego działań? Jak przygotować się na wizytę u specjalisty od fizjoterapii?

Zakres działania fizjoterapeuty sportowego

Podstawą kwalifikacji do fizjoterapii jest przeprowadzenie obszernego wywiadu z pacjentem, poznanie jego przypadłości, oczekiwań względem procesu leczenia, a także kompleksowe badanie. Dopiero mając pełną historię choroby, można ocenić, czy pacjent rzeczywiście potrzebuje zajęć ze specjalistą. Każdy z nich podchodzi do chorego indywidualnie, aby maksymalnie poznać jego problem. Z kolei w trakcie leczenia motywuje i wspiera.

W jakim zakresie może pomóc fizjoterapeuta? Wszystko zależy od miejsca, do którego trafi osoba wymagająca pomocy. Zwykle wyspecjalizowani zajmują się problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Na rynku działają także specjaliści ortopedii, medycyny fizykalnej czy sportowej, a także rehabilitacji. Działania fachowców poparte są zdobywaną latami wiedzą i doświadczeniem. Fizjoterapeuta sportowy w swojej codziennej pracy nawiązuje kontakt z pacjentem, aby z nim swobodnie współpracować. Tylko wtedy można dostrzec efekty działania. Wspólnie z chorym specjalista stosuje techniki stabilizujące, rozluźniające, a także takie, które wspomagają koordynację czy ruch. W zależności od możliwości osoby potrzebującej wsparcia, wykonywanie są ćwiczenia wykorzystujące najsilniejsze odcinki ciała i umiejętności ruchowe pacjenta. Wszystko po to, aby aktywować go do pracy i zachęcić do samodzielnej rehabilitacji w domu. Jest ona ważna, ponieważ tylko systematyczne i regularnie wykonywanie ćwiczenia przynoszą korzystne zmiany. Warto więc w momencie choroby zmienić swoje codzienne nawyki i o siebie zadbać. Celem działania fizjoterapeutów sportowych jest maksymalne skrócenie czasu, w którym pacjent wróci do pełnej sprawności. Dobry wynik leczenia jest istotny w ocenie całego procesu likwidacji choroby.

benjamin wedemeyer t 29wzlpywg unsplash

Jak przygotować się do rehabilitacji?

Jeśli to Twoja pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, przede wszystkim się nie stresuj. Nerwy nie pomagają w leczeniu. Warto pamiętać, że trafia się w ręce specjalistów, a więc osób doświadczonych, skorych do pomocy i wierzących często lepiej niż sami chorzy w efekt wspólnej pracy. Na umówioną wcześniej terapię należy przyjść z kilkuminutowym wyprzedzeniem. Pozwoli ono na złapanie oddechu przed zajęciami oraz zapoznanie się z ich miejscem. Warto na spotkanie z fizjoterapeutą zabrać sportowy, wygodny strój, a także zmienne ubranie. Ręcznik również może okazać się niezwykle przydatny. Przebieg rehabilitacji zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, trudno więc określić, jak dokładnie będzie przebiegała wizyta. Najważniejsza jest jednak konsekwencja w działaniu i słuchanie porad fizjoterapeuty z dziedziny sportu.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.