To warto wiedzieć o operacji katarakty

To warto wiedzieć o operacji katarakty - przeczytaj przed zabiegiem! Jedynie operacja zaćmy daje stuprocentowe szanse na usunięcie katarakty i to bez względu na rodzaj tej choroby czy stadium jej rozwoju. Wiele osób wciąż obawia się jednak tego zabiegu licząc na inne metody leczenie katarakty. Jednak czy rzeczywiście ich strach jest uzasadniony? Na czym polega i jak przebiega operacja katarakty?

Jak długo trwa operacja zaćmy?

Zabieg ten przeprowadzany jest w ramach operacji jednego dnia. W praktyce oznacza to, że cały zabieg odbywa się bez całkowitego znieczulenia, a przy wykorzystaniu specjalnych kropli znieczulających punktowo okolice gałek ocznych. Dzięki temu, pacjent może powrócić do domu jeszcze tego samego dnia, w którym odbyła się operacja.

Nie oznacza to jednak, że na taką operację możemy zjawić się prosto “z ulicy”. Zawsze jest ona poprzedzona diagnostyką pacjenta, a także kwalifikacją do zabiegu. Dzięki temu, lekarz może dokładnie sprawdzić stan oczu, określić wady związane z zaćmą, a ostatecznie wybrać optymalną soczewkę wewnątrzgałkową, która następnie zostanie wszczepiona pacjentowi.

Jaką soczewkę wybrać?

Na tym etapie warto zadbać o to, by wszczepiona nam soczewka była możliwie jak najlepsza. Dlaczego? Otóż operacja zaćmy może zostać przeprowadzona tylko raz w życiu. Nie można później zastąpić implantu innym. 

Dodatkowo, nowoczesne soczewki żółte z filtrem światła niebieskiego znacząco niwelują ryzyko takich chorób, jak AMD. Niestety, zdecydowana większość pacjentów nie jest o tym informowana, co później przekłada się na jakość ich życia.

Jak przygotować się do operacji zaćmy?

Podstawowym wymogiem wobec pacjentów, podobnie jak w przypadku innych operacji, jest dobra kondycja zdrowotna. Nawet zwykłe przeziębienie może stanowić przeszkodę i uniemożliwić wykonanie zabiegu. W samym dniu operacji pacjenci powinni zrezygnować ze stosowania kremów do twarzy lub makijażu. Ma to na celu minimalizowanie zanieczyszczeń obrazu operacyjnego. 

Przebieg operacji zaćmy

Operacja katarakty wykorzystuje metodę fakoemulsyfikacji. Wymaga to odpowiedniego przygotowania przedoperacyjnego i dobrego zaplanowania poszczególnych etapów całego zabiegu. W skrócie, przebiega on według schematu: znieczulenie, przygotowanie pola operacyjnego, nacięcie, przygotowanie miejsca na nową soczewkę, kończąc na implantacji sztucznej soczewki i zamknięcia pola operacyjnego. 

Po samym zabiegu, pacjent pozostaje jeszcze przez kilka godzin w klinice, gdzie kontrolowany jest stan jego zdrowia. W przypadku braku jakichkolwiek komplikacji, pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia, ciesząc się zdrowiem bez katarakty.

Gdzie udać się na operację katarakty?

Szukając kliniki, która pomoże nam w usunięciu zaćmy z oczu, powinniśmy kierować się doświadczeniem specjalistów, a także bogatą ofertą soczewek. Jedną z klinik, które od wielu lat zajmują się tego typu zabiegami, jest klinika Provisus. To właśnie ona oferuje zabiegi na najwyższym poziomie, refundowane przez NFZ. Już dzisiaj zapoznaj się z ich ofertą na stronie zacma-nfz.pl.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.