Dlaczego warto zapisać się na badanie prenatalne?
Dlaczego warto zapisać się na badanie prenatalne? Czym ogólnie jest USG prenatalne? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, już teraz zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu.
Co to jest badanie prenatalne? Jak wygląda takie badanie i kiedy je wykonać? Dlaczego w ogóle warto udać się na badanie prenatalne? Szczegóły na temat badań prenatalnych znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Czym są badania prenatalne?
Czym właściwie są badania prenatalne? Otóż takie badanie prenatalne umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości genetycznych czy różnego rodzaju chorób w płodzie. Dzięki badaniom prenatalnym można zatem rozpoznać zespół Downa, Edwardsa, Turnera, Klinefeltera, Noonan, mukowiscydozę, fenyloketonurię, wrodzoną łamliwość kości, hemofilię, dystrofię mięśniową czy rdzeniowy zanik mięśni. Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad rozwojowych – na przykład układu pokarmowego, nerwowego lub moczowo-płciowego.
Ogólnie badania prenatalne dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne. Przykładem badania nieinwazyjnego jest test prenatalny Veracity, który jest rozwiązaniem nowej generacji, umożliwiającym wykrycie aneuploidii chromosomów oraz mikrodelecji u płodu. Tego rodzaju badanie rekomenduje się zarówno dla pojedynczych, jak i bliźniaczych ciąż.
Na czym polega wspomniany test Veracity? Otóż w trakcie testu pobiera się krew matki i poddaje się ją badaniu. Taka próbka krwi zawiera w sobie DNA płodowe i pozakomórkowe. Od próbki izoluje się wolne pozakomórkowe DNA płodu, a następnie analizuje. Celem takiego badanie jest sprawdzenie, czy istnieje ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek wady u płodu.
Dlaczego warto zapisać się na badanie prenatalne Veracity?
Dlaczego warto zapisać się na badanie prenatalne? Przede wszystkim dlatego, że badania prenatalne – jak wspominaliśmy – umożliwiają wczesne wykrycie genetycznych nieprawidłowości oraz poważnych chorób. Warto wiedzieć, że niektóre z tych wad można zacząć leczyć jeszcze w momencie, gdy płód znajduje się w łonie matki. Ponadto wczesne rozpoznanie wady pozwala także na prawidłowe przygotowanie matki do porodu.
Takie badania prenatalne nie są obowiązkowe, ale warto je wykonywać, szczególnie jeśli kobieta w ciąży ma więcej niż 35 lat. Badania rekomenduje się także w sytuacji, gdy jest podwyższone ryzyko, że dziecko urodzi się z genetyczną chorobą lub gdy w poprzedniej ciąży zostały stwierdzone u płodu tak zwane chromosomowe aberracje.
Badanie prenatalne warto wykonać również wtedy, gdy w rodzinie występują strukturowe abberacje chromosomowe lub gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym wynikiem biochemicznych badan laboratoryjnych czy badania USG.